Final nebun de campionat în Italia. Cum se prezintă lupta la titlu

Duminica, 15 Mai 2022, ora 21:30
4706 citiri
AC Milan. Foto: Facebook / AC Milan

Formaţia AC Milan, la care este legitimat Ciprian Tătăruşanu, a învins, duminică seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Atalanta, într-un meci din etapa a XXXVII-a, penultima a campionatului Italiei.

La Atalanta, Valentin Mihăilă a fost rezervă, la fel ca Tătăruşanu la Milan.

Au marcat Leao ’56 şi Hernandez ’75.

Tot duminică, Napoli a învins pe teren propriu Genoa, scor 3-0 (goluri Osimhen ’32, Di Lorenzo ’64, Lobotka ’81).

Partida Cagliari – Inter Milano are loc tot duminică.

Ultimele meciuri ale etapei, SampdoriaFiorentina şi Juventus – Lazio, se vor disputa luni.

AC Milan este lider în clasament, cu 83 de puncte, iar ocupanta locului doi, Inter Milano, are înaintea meciului din această seară 78 de puncte. Dacă Inter nu va câştiga partida cu Cagliari, AC Milan va obţine titlul.

Surprize imense în Liga Europa: Liverpool, "distrusă" pe teren propriu. Toate rezultatele serii
Echipa italiană Atalanta Bergamo s-a impus joi seara, în deplasare, scor 3-0, în faţa grupării engleze FC Liverpool, în prima manşă a sferturilor din Liga Europa. AS Roma a învins pe AC...
Inter Milano, pas decisiv spre titlul cu numărul 20 în Serie A, cu gol decisiv în prelungiri
Echipa Inter Milano este tot mai aproape de al 20-lea său titlu de campioană a Italiei, după ce a învins la limită în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia Udinese, luni seara, în ultimul...