AC Milan, din dezastru în dezastru. Jucătorii au fost băgați în ”ședință” de fani FOTO

Sambata, 13 Mai 2023, ora 21:49
2666 citiri
Jucătorii lui AC Milan, luați la întrebări de fani

AC Milan, campioana din sezonul trecut din Serie A, s-a înclinat sâmbătă cu scorul de 2-0 pe terenul modestei Spezia, într-un meci din etapa a 35-a, şi este în pericol să rateze calificarea în Liga Campionilor.

Milan, la care portarul român Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă, a jucat slab, fiind mai mult cu gândul la meciul cu Inter Milano, semifinala retur a Ligii Campionilor. Echipa antrenată de Stefano Pioli a fost învinsă în tur de Inter cu 2-0.

Golurile au venit târziu. Premyslaw Wisniewski a deschis scorul în minutul 75, iar zece minute mai târziu Salvatore Esposito a transformat o lovitură liberă.

În clasament, când mai sunt trei etape, Milan este pe locul 5, la 2 puncte de formaţia de pe locul 4, marea rivală Inter, care o tot întâlneşte tot sâmbătă pe Sassuolo.

Ca o consecință a rezultatelor slabe, jucătorii lui AC Milan au fost nevoiți să poarte o discuție cu fanii chiar pe teren.

Spezia a acumulat 30 de puncte şi şi rămâne pe locul 18, primul retrogradabil, fiind devansată la golaveraj de Verona, ce are un meci mai puţin disputat.

Rezultate:

vineri

Lazio Roma - Lecce 2-2

Au marcat: Immobile (34), Milinkovic-Savic (90+4), respectiv Oudin (45+3, 51)

Penalty ratat: Strefezza (Lecce, 23)

sâmbătă

Salernitana - Atalanta Bergamo 1-0

Au marcat: Candreva (90+3)

Spezia - AC Milan 2-0

Au marcat: Wisniewski (75), Esposito (85)

Sâmbătă mai are loc meciul Inter Milano - Sassuolo. Duminică se dispută majoritatea partidelor etapei, care se încheie luni cu întâlnirea Sampdoria - Empoli.

Napoli şi-a asigurat deja câştigarea campionatului.

Inter e campioana Italiei după ce s-a impus în Derby della Madonnina
Echipa italiană Inter Milano a învins luni seara, în deplasare, scor 2-0, formaţia AC Milan, în Derby della Madonnina. Cu această victorie Inter a devenit, matematic, campioana Italiei....
Europa League: Leverkusen continuă seria fantastică. Cum s-a încheiat duelul italian dintre AS Roma și AC Milan
Echipa italiană AS Roma a dispus joi seara, pe teren propriu, scor 2-1, de formaţia AC Milan, în manşa secundă a sferturilor de finală din Liga Europa, calificându-se în semifinale....