AC Milan a zdrobit-o pe Arsenal in Liga Campionilor

Miercuri, 15 Februarie 2012, ora 23:37
4040 citiri

Formatia italiana AC Milan s-a impus categoric in partida disputata pe teren propriu cu Arsenal Londra, scor 4-0, in prima mansa a optimilor Champions League.

Italienii au facut un meci mare pe San Siro in cea de-a doua zi a optimilor Ligii Campionilor, obtinand practic calificarea in faza urmatoarea a competitiei.

"Rossonerrii" au avut un start perfect de partida si au deschis scorul inca din minutul 12, cand Boateng a punctat cu voleu senzational din marginea careului, dupa un stop pe masura executiei.

Englezii nu s-au regasit dupa incasarea primului gol si au scos mingea din poarta pentru a doua oara pana la pauza. Robinho l-a invins pe Szczesny in minutul 38, dupa o patrundere excelenta a lui Ibrahimovici.

Tot brazilianul a fost cel care a marit diferenta la patru minute de la reluare, inscriind cu un sut pe jos din marginea careului spre deliciul fanilor prezenti pe San Siro. Ultimul gol al intalnirii i-a apartinut lui Zlatan Ibrahimovici, suedezul cu origini bosniace transformand, in minutul 80, o lovitura de la 11 metri.

Mansa secunda este programata pe 6 martie, la Londra.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, partida AC Milan - Arsenal Londra, iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea partidei:

*Folositi tasta F5 (Refresh) pentru actualizarea paginii;

FINAL DE MECI!

Min.86 Abbiati respinge lovitura de cap a lui Van Persie si isi mentine poarta intacta.

Min.84 Inca o schimbare la gazde: Robinho ii lasa locul lui Pato.

Min.80 GOOOOL MILAN! Ibrahimovici transforma si scorul devine 4-0!

Min.79 Djorou primeste cartonasul galben.

Min.79 Penalti pentru Milan! Ibrahimovici este trantit in careu si centralul indica punctul cu var!

Min.72 Song este avertizat.

Min.70 Schimbare si la Milan: Ambrosini intra in locul lui Boateng.

Min.67 Ultima schimbare la oaspeti: Chamberlain ii ia locul lui Gibbs.

Min.66 Abbiati respinge in corner sutul lui Van Persie.

Min.63 Mexes primeste cartonasul galben.

Min.57 Emanuelson il gaseste excelent pe Boateng, dar milanezul nu poate controla balonul si iroseste o sansa importanta.

Min.55 Italienii fac spectacol in aceste moment, in timp ce englezii continua sa faca gafe in defensiva.

Min.49 GOOOOL MILAN! Robinho inscrie cu un sut pe jos din afara careului! "Tunarii" sunt la pamant!

Min.46 Schimbare la Arsenal: Henry intra in locul lui Walcott.

INCEPE REPRIZA SECUNDA!

-----------------------------------

FINAL DE PRIMA REPRIZA!

Min.44 Arsene Wenger face prima schimbare: Djorou intra in locul lui Koscielny. Francezul a avut o evolutie buna, dar s-a accidentat.

Min.42 Ibrahimovici trece pe langa 3-0, fiind blocat de Sagna in ultim clipa.

Min.38 GOOOOL MILAN! Ibrahimovici patrunde spectaculos pe flancul stang, trece de Sagna si il serveste pe Robinho care il invinge pe Szczesny cu o lovitura de cap din cinci metri!

Min.35 Robinho il deposedeaza usor pe Vermaelen, dar Koscielny intervine salvator.

Min.29 Englezii au revenit in joc si controleaza zona mediana pentru prima data de la startul partidei.

Min.23 Milanezii domina in continuare partida. Raportul la suturi spre poarta este de 5-1 in favoarea gazdelor.

Min.21 Nocerino suteaza alaturi.

Min.15 GOOOOL MILAN! Boateng deschide scorul cu o executie de senzatie! Mijlocasul controleaza excelent mingea cu pieptul in marginea careului si trimite un voleu fulgerator care loveste transversala si intra in plasa!

Min.12 Schimbare la Milan: Seedorf se accidenteaza si este inlocuit Emanuelson.

Min.8 Abbiati degajeaza in ultima clipa din fata lui Van Persie.

Min.7 Doua cornere consecutive irosite de italieni.

Min.4 Seedorf suteaza din afara careului, dar rateaza tinta.

INCEPE MECIUL!

INFO - Aceasta este ultima partida pentru Thierry Henry la Arsenal Londra, atacantul francez urmand sa revina la gruparea americana New York Red Bulls.

AC Milan: Abbiati - Mexes, Abate, Thiago Silva, Antonini, Van Bommel, Seedorf, Nocerino, Boateng, Ibrahimovici, Robinho;

Arsenal Londra: Szczesny - Sagna, Vaermaelen, Koscielny, Gibbs, Rosicky, Arteta, Ramsey, Song, Van Persie, Walcott.

De ce insistă PSD pe modificarea Constituției privind alegerea președintelui și ce riscuri sunt ignorate. „Frustrare și tehnică de negociere”
Încă din primele zile în care se năștea noua coaliție formată din PSD, PSD și UDMR, social-democrații au lansat în spațiul public ideea unei reforme constituționale, precum și o...
Kelemen Hunor, despre încrederea între membrii coaliției: ”Suntem pe un drum bun, dar nu așteptați minuni”
Liderul UDMR Kelemen Hunor susține că relația între membrii coaliției de guvernare este la început de drum. Președintele UDMR a spus marți seara că a propus coaliției instituirea unei...