AC Milan invinge Juventus la penaltiuri si castiga Supercupa Italiei

Vineri, 23 Decembrie 2016, ora 21:20
3193 citiri

AC Milan a castigat Supercupa Italiei dupa ce a invins Juventus Torino la loviturile de departajare. Scorul total a fost 5-4 in favoarea milanezilor (1-1 in timpul regulamentar).

Milan s-a impus la penaltiuri, dupa ce Mandzukici si Dybala au ratat pentru Juventus. De la Milan a ratat doar Lapadula.

Dupa o prima repriza destul de modesta, la pauza s-a intrat totusi la egalitate.

Chiellini a deschis scorul in minutul 18 cu o lovitura de cap, iar Bonaventura a egalat cu sapte minute inainte de pauza prin acelasi procedeu, din centrarea lui Suso.

Partea secunda a fost mult mai spectaculoasa, cu ocazii mari la ambele parti, insa meciul a ajuns in prelungiri.

Nici in cele doua reprize de prelungiri nu s-a marcat, astfel ca meciul s-a decis la loviturile de la 11 metri, unde Donnaruma a scos superb sutul lui Dybala, iar Pasalici a transformat penaltiul decisiv.

C.S.

Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#AC Milan castiga Supercupa Italiei, #AC Milan Supercupa Italiei , #stiri AC Milan