Milan, invinsa de Arsenal, pe teren propriu (VIDEO)

Miercuri, 05 Martie 2008, ora 07:28
1767 citiri

AC Milan a fost invinsa marti seara, in cadrul mansei secunde a optimilor de finala ale Ligii Campionilor, pe Giuseppe Meazza.

Arsenal s-a calificat in sferturile de finala prin golurile marcate de Fabregas si Adebayor, dupa ce in tur, intalnirea se terminase la egalitate, cu scorul de 0 - 0.

Golurile

Fabregas - cand toata lumea astepta finalul celor 90 de minute ale jocului si implicit reprizele de prelungire, Cesc FAbregas a prins un sut de la aproximativ 27 de metri, mingea trecand printre doi jucatori si oprindu-se direct in plasa portii lui Kalac, in minutul 84.

Adebayor - englezii au inchis tabela de marcaj in primul minut de prelungiri al reprizei secunde, dupa o patrundere pe banda dreapta de atac a oaspetilor, a lui Walcott, care a centrat perfect pentru executia simpla din 5 metri a lui Adebayor, aflat fata in fata cu poarta goala.

AC Milan

Kalac - Oddo, Nesta, Kaladze, Maldini - Pirlo, Gattuso, Ambrosini - Kaka - Inzaghi (Gilardino,69'), Pato

Rezerve nefolosite: Fiori, Emerson, Simic, Favalli, Gourcuff, Bonera

Antrenor: Carlo Ancelotti

Arsenal

Almunia - Sagna, Gallas, Senderos, Clichy - Eboue (Walcott,71'), Flamini, Fabregas, Diaby - Hleb (Gilberto,90') - Adebayor

Rezerve nefolosite: Lehmann, Van Persie, Denilson, Bendter, Hoyte

Antrenor: Arsene Wenger

Calificare spectaculoasă pentru Ungaria la JO 2024, după o victorie la 38 de goluri diferență
Selecţionatele feminine de handbal ale Ungariei, Suediei, Germaniei şi Sloveniei au obţinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce Spania şi Olanda îşi asiguraseră anterior...
Manchester City a primit ”liber” spre titlu în Anglia. Pași greșiți pentru rivalele Arsenal și Liverpool
Echipa engleză Aston Villa a învins duminică, în deplasare, scor 2-0, gruparea londoneză Arsenal, în etapa a 33-a din Premier League. Oaspeţii au marcat în minutele 84 şi 87. Arsenal a...
#ac, #milan, #arsenal, #liga, #campionilor, #rezultat, #optimi, #sferturi, #calificare , #stiri AC Milan