Sorana Cîrstea și Irina Begu, pe tabloul principal la WTA Adelaide 2. Adversarele româncelor

Duminica, 08 Ianuarie 2023, ora 12:24
2908 citiri
Sorana Cîrstea

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a reuşit să acceadă pe tabloul principal de simplu al turneului Adelaide International 2 (WTA 500), dotat cu premii totale de 780.637 de dolari americani, după ce a învins-o, duminică, pe estoniana Kaia Kanepi, cu 6-2, 4-6, 7-5, în ultimul tur al calificărilor.

Cîrstea (32 ani, 45 WTA) a obţinut victoria după mai bine de două ore de joc (2 h 09 min). Cîrstea şi-a asigurat un cec de 7.500 de dolari şi 14 puncte WTA.

Semifinalistă la WTA Adelaide 1, Irina Begu (34 WTA) este calificată direct pe tabloul principal de simplu, unde o va înfrunta pe australianca Storm Hunter (241 WTA), deținătoare a unui wild-card.

În urma calificărilor, Sorana Cîrstea a fost repartizată pe tabloul principal contra braziliencei Beatriz Haddad Maia (15 WTA), cap de serie 11 la Adelaide.

Meciul Cîrstea - Haddad Maia va avea loc luni dimineață, în jurul orei 04.00.

Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Sorana Cîrstea a avut set și 5-3 în meciul cu Alexandra Eala, din Filipine, dar partida a ajuns în set decisiv. Sorana Cîrstea a trecut prin mari emoții în turul al doilea de la Mutua...
Ion Țiriac a plecat de la meciul Irinei Begu. Cât de aproape a fost românca de o mare victorie, contra unei favorite
Tenismena Irina Begu (128 WTA), revenită recent în circuit după 7 luni de pauză, a trecut pe lângă o mare victorie în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. Astfel, Irina Begu a...