Un tenismen român crescut în SUA a câștigat al doilea turneu consecutiv. Ascensiune spectaculoasă în clasamentul ATP

Duminica, 19 Februarie 2023, ora 21:10
2678 citiri
Adrian Boitan

Tenismenul român Adrian Boitan a câştigat, duminică, al doilea său său titlu ITF din carieră, la numai o săptămână după ce a bifat primul său trofeu.

Boitan (23 ani, 742 ATP), care a devenit jucător profesionist la începutul acestui an, după ce şi-a încheiat studiile în Statele Unite, a câștigat duminică finala turneului ITF de la Weston (Florida), învingându-l cu 6-3, 6-4 pe americanul Christian Langmo (473 ATP).

Este al doilea trofeu consecutiv pentru Boitan, care în urmă cu o săptămână s-a impus într-o competiție similară, la Palm Coast.

Ca urmare, în clasamentul ATP care va fi publicat luni, Adrian Boitan va face un salt spectaculos, de peste 100 de locuri, urmând să fie clasat pe poziția 639.

Novak Djokovic, după Leo Messi. Lista câștigătorilor la Trofeele Laureus
Încă un premiu pentru Novak Djokovic. La cea de-a 25-a ediţie a Trofeelor Laureus, tenismanul sârb a fost desemnat Sportivul Anului, în urma sezonului 2023, în care a câştigat al 24-lea...
Borna impresionantă atinsă de Iga Swiatek. E doar a noua tenismenă din istorie
Săptămâna aceasta va fi a o suta pentru jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek pe poziţia de lider al clasamentului WTA. Swiatek este a noua jucătoare din istorie care atinge suta de...