Fiorentina pierde cu Inter. Mutu, invizibil

Miercuri, 16 Februarie 2011, ora 21:20
5218 citiri
Mutu, in duel cu Nagatomo

AC Fiorentina, cu Mutu integralist, a pierdut, scor 1-2, intalnirea jucata miercuri seara, pe teren propriu, cu Inter Milano, intr-un meci restant din etapa a 17-a a campionatului italian de fotbal - Serie A.

Dupa un meci reusit la Palermo, in etapa trecuta, Adrian Mutu a fost din nou titular la Fiorentina, dar a dezamagit, avand o evolutie stearsa, mai ales in repriza secunda, cand a fost ca si inexistent.

Singurele sclipiri ale "Briliantului" au avut loc in prima repriza, cand a trimis de doua ori periculos de la distanta spre poarta lui Julio Cesar. In ambele cazuri, goalkeeperul brazilian a blocat.

Nici bine n-a inceput partida de pe Stadio Artemio Franchi din Firenze ca oaspetii au si deschis scorul. In minutul 6, Camporese a trimis in propria poarta o centrare a lui Eto'o.

Avantajul oaspetilor a durat pana in minutul 33, cand Julio Cesar a fost pacalit de o centrare surprinzatoare din stanga a lui Pasqual. A fost si scorul pauzei.

Dupa pauza, campioana Italiei, Europei si a lumii a fost mai prezenta in joc si a reusit golul victoriei in minutul 62. Fostul atacant al Fiorentinei, Giampaolo Pazzini, a inscris dupa o centrare a aceluiasi inepuizabil camerunez Eto'o.

In urma acestui rezultat, Inter urca pe locul 3 in clasamentul din Serie A, cu 47 de puncte, la doar 5 puncte in spatele primei clasate, AC Milan. De partea cealalta, Fiorentina ramane pe pozitia a 10-a, cu 32 de puncte.

In celalalt meci jucat miercuri in Serie A, Genoa a castigat la Sampdoria, cu 1-0, dupa un gol marcat de Rafinha, in minutul 55.

Ati putut urmari, in format LIVE text, desfasurarea partidei AC Fiorentina - Inter Milano, restanta din cadrul etapei a 17-a a campionatului italian de fotbal - Serie A.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+3 - FINALUL INTALNIRII !!! Fiorentina - Inter 1-2 !!!

min.90+1 - Montolivo suteaza mult pe langa poarta.

min.90 - Partida va fi prelungita cu trei minute.

min.89 - Ultima schimbare si la Inter: iese Stankovici, intra Obi.

min.88 - Ranocchia intervine din nou superb si-l deposedeaza in ultimul moment pe Babacar.

min.86 - Ultima schimbare la Fioretina: iese Behrami, intra Babacar.

min.86 - Galben pentru Stankovici, dupa un fault la Comotto.

min.82 - Schimbare la Inter: iese Sneijder, intra Mariga.

min.80 - Sneijder nu mai poate, a cerut schimbare.

min.78 - De la 20 de metri, pozitie centrala, Ljajici trimite departe de poarta "nerazzurrilor".

min.76 - Cambiasso nu reuseste sa ajunga la o centrare a lui Sneijder.

min.73 - Schimba si Mihajlovici: iese Donadel, intra D'Agostino.

min.71 - Leonardo face o prima mutare: iese Nagatomo, intra Kharja.

min.70 - Stankovici trimite putin peste poarta aparata de Boruc.

min.69 - Fiorentina ataca, dar nu mai reuseste sa fie cel putin la fel de periculoasa ca-n prima parte.

min.62 - GOOOL INTER !!! Pazzini inscrie din 3 metri, dupa o centrare perfecta a lui Eto'o !!!

min.57 - Comotto are o interventie de zile mari la o centrare a lui Maicon.

min.57 - Stankovici cere penalti, la un presupus hent in careu al lui Camporese, dar arbitrul nu acorda.

min.56 - Ranocchia il blocheaza in ultimul moment pe Gilardino si a salvat un gol ca si facut.

min.49 - Boruc scoate cu greu un sut al lui Stankovici.

min.46 - Mutu suteaza de la 25 de metri, dar mult pe langa poarta.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+1 - Julio Cesar scoate senzational un sut bomba al lui Ljajici.

min.45 - Doua minute de prelungire pentru prima repriza.

min.45 - Un-doi intre Pazzini si Maicon, incheiat cu sutul brazilianului pe langa poarta.

min.45 - Gilardino trimite putin pe langa vinclul portii oaspetilor.

min.44 - Boruc retine fara probleme un sut al lui Sneijder.

min.42 - Maicon centreaza din dreapta, Pazzini reia cu capul, dar peste poarta.

min.36 - Julio Cesar scoate cu greu un sut trimis de la distanta de Mutu.

min.35 - Montolivo, din pozitie excelenta, trage lamentabil si iroseste o buna ocazie de a marca.

min.33 - GOOOL FIORENTINA !!! Pasqual trimite o centrare surprinzatoare, care il pacaleste pe Julio Cesar !!!

min.29 - Mutu se cearta cu arbitrul Damato, dupa ce acesta n-a acordat o lovitura libera la un presupus faul suferit de atacantul roman.

min.27 - Julio Cesar retine o lovitura libera executata de nou-intratul Ljiajici.

min.27 - Schimbare la Fiorentina: iese Santana, intra Ljiajici.

min.25 - Santana se accidenteaza dupa un duel cu Zanetti si face semn ca nu mai poate continua partida.

min.25 - Fiorentina domina jocul in aceste momente. Inter abia mai reuseste sa treaca de mijlocul terenului.

min.20 - Comotto primeste un cartonas galben, dupa un fault la japonezul Nagatomo.

min.18 - Mutu incearca "o foarfeca", dar trimite mult pe langa poarta adversa.

min.16 - Mare ocazie pentru Mutu! Atacantul roman a fost angajat bine in careul interistilor, insa a sutat slab si Julio Cesar a retinut fara probleme.

min.15 - Stankovici incearca un sut de la 35 de metri, dar mingea trece mult pe langa poarta Fiorentinei.

min.12 - In saritura, Ranocchia l-a lovit involuntar pe Gilardino, care are nevoie acum de interventia medicilor.

min.12 - Ranocchia se inalta excelent si respinge o centrare periculoasa a gazdelor.

min.11 - Mutu executa bine o lovitura libera de la 30 de metri, retinuta in doi timpi de Julio Cesar.

min.6 GOOOL INTER !!! Camporese trimite in propria poarta o centrare a lui Eto'o, venita in urma unui contraatac fulger pornit de la Maicon si purtat de Stankovici !!!

min.5 - De la 25 de metri, Stankovici suteaza mult pe langa poarta aparata de Boruc.

min.2 - E randul Fiorentinei sa aiba o buna ocazie de a marca. Gilardino e angajat bine de Montolivo in careul "nerazzurrilor", dar Cordoba blocheaza excelent.

min.2 - O prima ocazie pentru oaspeti. Maicon centreaza bine din dreapta, insa Stankovici trece putin pe sub minge.

INCEPUTUL PARTIDEI

INFO: Toate camerele sunt pe Mutu, de la care italienii asteapta o partida mare.

INFO: Inaintea acestei partide, Fiorentina ocupa locul 10 in clasamentul din Serie A, cu 32 de puncte, in timp ce Inter e pe locul 4, cu 44 de puncte.

INFO: Cristi Chivu este suspendat pentru aceasta partida.

ECHIPELE:

AC FIORENTINA (4-3-2-1): Boruc - Comotto, Gamberini, Camporese, Pasqual - Behrami, Donadel, Montolivo - Santana, Mutu - Gilardino.

Rezerve: Neto, De Silvestri, Natali, D'Agostino, Marchionni, Cerci, Ljajici.

Antrenor: Sinisa Mihajlovici.

INTER (4-3-1-2): Julio Cesar - Maicon, Ranocchia, Cordoba, Nagatomo - Zanetti, Cambiasso, Stankovici - Sneijder - Pazzini, Eto'o.

Rezerve: Castellazzi, Materazzi, Natalino, Kharja, Mariga, Coutinho, Pandev.

Antrenor: Leonardo.

Arbitru: Antonio Damato.

CTP, după ce a văzut conferința lui Cătălin Cîrstoiu: ”I s-a mai rărit zâmbetul iliescoid...”
Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, medicul Cătălin Cîrstoiu a susținut vineri, 19 aprilie, o conferinţă de presă pentru a răspunde acuzaţiilor de incompatibilitate în condiţiile...
De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...