Meciul UTA - Rapid, umbrit de finala Campionatului Mondial. Rezultat decis de un penalty, în prelungiri

Duminica, 18 Decembrie 2022, ora 22:57
3330 citiri
Adrian Mutu

Echipa UTA Arad a terminat la egalitate duminică, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia Rapid Bucureşti, într-un meci din etapa a 21-a a Superligii.

Gazdele au deschis scorul în minutul 40, prin Otele, care a primit o pasă lungă de la Ubbink şi a înscris profitând de ieşirea hazardată a portarului Moldovan. În minutul 90+4, Maxim l-a faultat în careu pe Dragoş Grigore şi arbitrul a dictat penalti. A transformat Dugandzic şi meciul s-a încheiat 1-1.

UTA ARAD: F. Iacob - Vukcevic, Benga, Hoxhallari, Dobrescu – Cascini (Anton 86), Isac – R. Pop (Maxim 86), Ubbink, Otele (Jobello 78) – Keseru (Postolachi 60). ANTRENOR: Laszlo Balint

RAPID: Moldovan - Belu Iordache (Onea 78), Săpunaru, Grigore, Morais – Albu (Crepulja 45), Ciobanu, Emmers – Pănoiu (Sefer 60), Dugandzic, Ioniţă II (Al. Stan 78). ANTRENOR: Adrian Mutu

Cartonaşe galbene: Keseru 9, R. Pop 45 / D. Grigore 85, Crepulja 88

Arbitri: Marcel Bîrsan – Radu Adrian Ghinguleac, Mihai Marius Marica – Rareş George Vidican

Arbitri VAR: Horatiu Mircea Feşnic – Alexandru Cerei

Observator: Zoltan Szekely

Primele două echipe care s-au salvat matematic de la retrogradare, după UTA - Oțelul
Echipa UTA Arad a învins joi, pe teren propriu, scor 3-1, gruparea Oţelul Galaţi, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. După o primă repriză în care Oţelul a avut un gol anulat...
Petrolul - UTA, meci important în cursa pentru salvarea de la retrogradare
Echipa Petrolul Ploieşti a încheiat la egalitate, luni, pe teren propriu, scor 1-1, cu gruparea UTA Arad, în ultimul meci al etapei a cincea din play-out-ul Superligii. La Ploieşti, gazdele...