Mondialul de schi s-a încheiat cu o poveste uimitoare. Grecia a luat prima medalie din istorie la un sport de iarnă

Duminica, 19 Februarie 2023, ora 17:20
2904 citiri
AJ Ginnis a scris istorie pentru Grecia

Norvegianul Henrik Kristoffersen a obţinut medalia de aur duminică în proba de slalom, la Campionatele Mondiale de schi alpin de la Meribel-Courchevel (Franţa), argintul revenindu-i lui AJ Ginnis, primul sportiv din Grecia care urcă pe podium în istoria acestei competiţii, informează AFP.

Henrik Kristoffersen a fost cronometrat în 1 min 39 sec 50/100, fiind mai rapid cu 20/100 decât AJ Ginnis şi cu 38/100 decât italianul Alex Vinatzer. Campionul olimpic francez Clement Noel s-a clasat pe locul 4 în ultima probă a Campionatelor Mondiale.

De menționat faptul că învingătorul Kristofferson s-a clasat doar al 16-lea după prima manșă.

În ceea ce-l privește pe AJ Ginnis, care a în trecut a concurat și pentru Statele Unite, a obținut prima medalie din istorie pentru Grecia la un sport de iarnă.

Franţa, gazda Mondialelor, a obţinut doar două medalii, prin Alexis Pinturault, aur la combinată şi bronz la super-uriaş, în prima săptămână. Pinturault nu a reuşit mai mult decât locul 20 la slalom.

David Popovici, de neoprit. Al doilea aur la Otopeni: ”Conform planului”
David Popovici a câştigat, joi, medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin de 50 m pentru seniori, tineret şi juniori I-II, competiţie care...
Schimbare istorică în regulamentul fotbalului englez
Federaţia Engleză de Fotbal a anunţat că din sezonul viitor se renunţă la reluarea meciurilor în caz de egalitate la finalul timpului regulamentar, începând din primul tur al Cupei...