Ajax invinge Tottenham si face un pas urias spre finala Champions League

Marti, 30 Aprilie 2019, ora 23:56
13237 citiri

Ajax Amsterdam este cu un picior in finala Ligii Campionilor dupa ce s-a impus, in deplasare, in mansa tur a semifinalei cu Tottenham.

1-0 a fost scorul final al duelului de la Londra, iar acum "lancierii" pornesc cu prima sansa pentru accederea in ultimul act.

Partida a inceput in nota asteptata de toata lumea, cu gazdele incercand sa dicteze ritmul inca din primele minute, numai ca elevii lui Erik ten Hag au demonstrat inca o data ca formeaza una dintre cele mai bune echipe din lume.

Nu a durat mult si olandezii au pus stapanire pe balon, facand o adevara demonstratie de fotbal la Londra. Golul a venit cumva firesc, Donny van de Beek punctand in minutul 15 dupa ce a pacalit iesirea la offside a englezilor si l-a invins pe Lloris.

Portarul francez a facut minuni nici zece minute mai tarziu, intervenind providential la un balon pe care scria 2-0, pentru ca spre finalul primei parti Tottenham sa il piarda pe Vertonghen, accidentat serios de un coechipier!

Repriza secunda ne-a adus o grupare engleza mai decisa in fata unui Ajax care a lasat impresia ca s-a retras strategic in asteptarea contraatacurilor.

Pe o astfel de contra, una de manual, batavii au avut o sansa imensa de 2-0, numai ca bara s-a opus balonului trimis foarte bine de Neres.

Dupa victoriile de la Madrid sau Torino, Ajax castiga si la Londra si ia o optiune mare de tot pentru calificarea in finala Ligii Campionilor.

Desfasurarea meciului

Min.90+3 Final de partida!

Min.90 Am intrat in prelungiri, Ajax este aproape de o victorie fantastica.

Min.78 BARA AJAX! Olandezii se distreaza din nou in apropierea careului advers, insa sutul lui Neres izbeste bara portii unui Lloris ramas spectator!

Min.68 Ajax a facut un evident pas in spate si pare ca asteapta ca englezii sa se deschida pentru a-i surprinde pe contra.

Min.60 Preseaza mult mai mult englezii in aceasta parte secunda.

Min.51 Avem ocazii la ambele porti in aceste prime minute!

Min.46 Incepe partea secunda.

_____________

Min.45+5 Finalul primei reprize.

Min.45+4 Alderweireld trimite putin peste transversala!

Min.45+2 Tottenham are o sansa buna pe final de repriza, dar olandezii reusesc sa respinga.

Min.37 Scene incredibile la Londra. Vertonghen vine la margine sa ceara schimbarea si aproape ca se prabuseste in bratele antrenorului. Pochettino muta si il introduce pe Sissoko.

Min.31 Doi fotbalisti ai lui Tottenham, Vertonghen si Alderweireld, se lovesc cap in cap in careul advers.

Min.24 Ce ocazie! Jucatorii lui Ajax combina superb in careul advers, insa Lloris se opune excelent!

Min.17 O noua faza periculoasa a celor de la Ajax! Balonul e respins cu emotii in corner.

Min.15 GOOOL AJAX! van de Beek pacaleste jocul la offside al englezilor si deschide scorul la Londra! Dupa cateva momente in care a consultat arbitrajul video, arbitrul valideaza reusita!

Min.11 Incep sa iasa "lancierii" la joc.

Min.8 Inceput mai bun al gazdelor, care incearca sa puna presiune din primele minute pe tinerii din echipa lui Ajax.

Min.1 Fluier de start la Londra!

ECHIPELE DE START

Tottenham: Lloris - Alderweireld, Sanchez, Vertonghen - Trippier, Eriksen, Wanyama, Rose - Alli, Llorente, Lucas

Rezerve: Gazzaniga, B. Davies, E. Dier, Foyth, Sissoko, Skip, Walker-Peters

Antrenor: Mauricio Pochettino

Ajax: Onana - Veltman, de Ligt, Blind, Tagliafico - van de Beek, Schone, de Jong - Ziyech, Tadic, Neres

Rezerve: B. Varela, de Wit, Dolberg, Huntelar, Magallan, Mazraoui, Sinkgraven

Antrenor: Erik ten Hag

Cei mai influenți zece europarlamentari români. Cu cât sunt plătiți și care dintre ei candidează din nou FOTO
După alegerile europarlamentare din 9 iunie, România va avea în continuare treizeci și trei de reprezentanți în plenul Parlamentului European (PE), dar nu toți se remarcă prin activitatea...
PNL exclude susţinerea lui Piedone la Primăria Capitalei. Ionuț Stroe: "Ar fi cea mai mare greşeală"
Susţinerea lui Cristian Popescu Piedone la Primăria Capitalei nu este pe agenda de lucru a PNL, susține purtătorul de cuvânt al partidului, Ionuţ Stroe. Întrebat, în emisiunea România...
#Tottenham Ajax Champions League, #Tottenham Ajax Liga Campionilor, #Champions League Tottenham Ajax rezultat , #stiri Ajax