Ashleigh Barty s-a retras din tenis, dar o altă australiancă face furori la Wimbledon. Ce record a egalat după 22 de ani

Marti, 05 Iulie 2022, ora 11:17
2916 citiri
Ajla Tomljanovic

Jucătoarea australiană de tenis Ajla Tomljanovic s-a calificat pentru al doilea an consecutiv în sferturile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, graţie victoriei în trei seturi, 4-6, 6-4, 6-3, obţinută luni în faţa franţuzoaicei Alize Cornet.

Tomljanovic s-a impus după 2 ore şi 34 de minute în duelul cu Cornet, care a acuzat dureri la aductori pe parcursul jocului.

Următoarea adversară a jucătoarei de la antipozi va fi kazaha Elena Rîbakina, cap de serie numărul 17, care a trecut în două seturi, 7-5, 6-3, de croata Petra Martic.

Ajla Tomljanovic este prima reprezentantă a Australiei care accede în sferturi la Wimbledon doi ani la rând, după Jelena Dokic, care a atins sferturile de finală în 1999 şi semifinalele în 2000, reaminteşte WTA Tour.

Rezultate - optimi de finală:

Simona Halep (România/N.16) - Paula Badosa (Spania/N.4) 6-1, 6-2

Amanda Anisimova (SUA/N.20) - Harmony Tan (Franţa) 6-2, 6-3

Ajla Tomljanovic (Australia) - Alize Cornet (Franţa) 4-6, 6-4, 6-3

Elena Rybakina (KAZ/N.17) bat Petra Martic (CRO) 7-5, 6-3

Campioana de la Wimbledon, într-o situație neplăcută: ”S-a mutat cu pisica!”
Campioana en-titre de la Wimbledon, tenismena Marketa Vondrousova din Cehia, trece prin momente dificile în viața personală. După ce a atins apogeul carierei în iunie 2023, prin victoria de...
Născută și crescută la Las Vegas, a spulberat un record al României vechi de 38 de ani
Tânăra înotătoare Rebecca Aimee Diaconescu (17 ani) a stabilit o performanță uluitoare la Campionatul Naţional de înot în bazin de 50 m pentru seniori, tineret şi juniori I-II,...