Comisia de la Veneția și-a trimis reprezentantul în România. Comasarea alegerilor și anularea prezidențialelor ar putea fi printre subiectele de interes SURSE

Marti, 11 Februarie 2025, ora 17:06
2242 citiri
Comisia de la Veneția și-a trimis reprezentantul în România. Comasarea alegerilor și anularea prezidențialelor ar putea fi printre subiectele de interes SURSE
Comisia de la Veneția FOTO venice.coe.int

Un reprezentant al Comisiei de la Veneția se află în România pentru a purta discuții cu grupurile parlamentare referitoare la comasarea alegerilor, dar, cel mai probabil, și despre anularea alegerilor prezidențiale.

Întâlnirea a fost planificată înainte de alegerile prezidențiale din 2024, care au fost ulterior anulate. Aceasta se concentrează pe evenimentele legate de comasarea alegerilor locale cu cele europarlamentare, conform unor surse Antena 3 CNN.

O nouă întâlnire a început marți, la ora 16.30, la Comisia de politică externă. Reprezentantul Comisiei de la Veneția va discuta despre comasarea alegerilor, iar discuția despre anularea alegerilor prezidențiale ar putea fi, de asemenea, abordată.

La întâlnirile comisiei va fi prezentă și Elena Lasconi, care probabil va solicita clarificări referitoare la opinia Comisiei de la Veneția cu privire la anularea alegerilor.

Comisia de la Veneția a publicat pe 27 ianuarie un raport referitor la anularea alegerilor prezidențiale din România de către Curtea Constituțională.

Conform opiniei acesteia, astfel de decizii ar trebui să evidențieze în mod clar încălcările și dovezile, fără a se baza exclusiv pe informații clasificate (care ar trebui utilizate doar ca informații contextuale), deoarece acest lucru nu asigură transparența și verificabilitatea necesare.

De asemenea, Comisia a subliniat dificultatea de a demonstra încălcările legii prin campanii online și pe rețelele sociale, subliniind importanța unor decizii bine fundamentate și transparente în aceste cazuri.

Comisia a evidențiat că ar trebui să existe posibilitatea de a contesta rezultatele alegerilor și în situațiile în care se manifestă "influență externă" din partea actorilor statali sau nestatali.

Potrivit Comisiei, intervenția terților din afară în procesul electoral nu este cu nimic mai puțin nocivă și poate produce efecte similare (sau chiar mai grave) decât încălcările regulilor electorale comise de candidați, partide politice și oficiali guvernamentali.

Regretul lui Liviu Dragnea, după anularea alegerilor prezidențiale. Cum îl susținea fostul președinte al PSD pe actualul șef al CCR. „A fost ordin din străinătate”
Regretul lui Liviu Dragnea, după anularea alegerilor prezidențiale. Cum îl susținea fostul președinte al PSD pe actualul șef al CCR. „A fost ordin din străinătate”
Liviu Dragnea, fost președinte al PSD, a comentat anularea alegerilor prezidențiale în România de către Curtea Constituțională în 2024. Declarațiile au fost făcute în emisiunea „Dan...
Bogdan Peșchir, acuzat de 265 de infracțiuni de coruperea alegătorilor. A cheltuit aproape 1 milion de dolari pentru a influența votul la prezidențiale
Bogdan Peșchir, acuzat de 265 de infracțiuni de coruperea alegătorilor. A cheltuit aproape 1 milion de dolari pentru a influența votul la prezidențiale
Omul de afaceri brașovean Bogdan Peșchir a fost audiat vineri, 21 martie, la Parchetul General în urma percheziţiilor din dosarul penal privind coruperea alegătorilor în campania pentru...
#alegeri 2024 romania, #comisia de la venetia, #comasare alegeri 2024, #anulare alegeri prezidentiale 2024 , #alegeri 2024
  1. Politolog, despre sondajele pentru prezidențiale: ”Noi, de fapt, analizăm ceva în orb / Votul util a tot dat rateuri de foarte multe ori”
  2. Becali dezvăluie detalii de culise privind „marea împăcare” cu George Simion. ”Mi-a zis, nea Gigi, iartă-mă, am greşit. Asta nu înseamnă acum să mai fim tovarăşi”
  3. Elena Lasconi propune închiderea TikTok-ului înainte de alegeri ”atât timp cât există riscul de a avea o influență statală şi non-statală”
  4. Bani pentru persoanele vulnerabile și tinerii aflați la început de drum. Măsurile cu care Marcel Boloș merge la Bruxelles
  5. Mesajul lui Victor Ponta pentru George Simion: ”Tu nu eşti Călin Georgescu / Știi sigur că nu vei fi preşedinte”
  6. Elena Lasconi, încrezătoare că va câștiga prezidențialele: ”Știu că vă este din ce în ce mai greu să credeți”
  7. Nicușor Dan promite să oprească risipa banului public dacă ajunge la Cotroceni: ”Avem datorii peste jumătate din ce producem”
  8. Ilie Bolojan participă la un nou eveniment internațional cu privire la Ucraina. Reuniunea va avea loc la Paris
  9. Un deputat USR cere demisia reprezentantei AUR din Consiliul de Administrație TVR: ”Antisemitismul nu are ce căuta în conducerea Televiziunii Române”
  10. Nicușor Dan, explicații în legătură cu două mari controverse din campania sa. Ce legături mai are cu afaceristul Matei Păun, acuzat de afinități pro-ruse: „Mai cer sfaturi”