Mii de oameni au participat joi seară, 5 decembrie, la mitingul pro-european organizat de societatea civilă cu doar câteva zile înainte de finala prezidențială de duminică, 8 decembrie. Printre ei, și o tânără de 18 ani, aflată la primul an electoral în care are drept de vot.
Emoționată, Ioana a vorbit pentru edupedu.ro despre motivațiile generației sale de a merge la urne.
"Am votat și la prezidențiale și la parlamentare. Mi-am luat informațiile de peste tot, de pe internet, de la TV, dar le-am trecut prin filtrul gândirii. Noi toți din clasă suntem de aceeași părere, suntem pro-Europa, este clar cu cine votăm", a declarat Ioana.
Tânăra spune că și profesorii le-au vorbit despre cât de important este votul de duminică, 8 decembrie.
"Și profesorii au vorbit cu noi despre politică, deși este interzis să vorbești despre asta în școală. Însă lucrurile sunt atât de grave încât sunt profesori care ne-au spus că ar pleca din țară. Că dacă vrem să vedem și harta Europei și a României ora viitoare la Geografie ar trebui să nu fim inconștienți și să mergem la vot".
Mai mult, Ioana spune că: "Pe profesori i-am văzut mai speriați ca nicicând, pentru prima dată, pentru că sunt oameni care au trăit în comunism"
Pe de altă parte, eleva de 18 ani a criticat dur discursul extremist al lui Călin Georgescu: „Eu cred că apa este H2O, iar eu cred că ar trebui să meargă la doctor înainte de a candida domnul Georgescu, care ar trebui să fie nu liber pentru declarațiile sale. Mișcarea legionară nu poate fi promovată în România, Zelea Codreanu este un criminal, nu un erou”.
Au 18 luni implinite Vezi tot