Sucevenii sunt chemati, pe 9 decembrie, pentru a-i alege pe deputatii care ii vor reprezenta, in urmatorii patru ani, in Parlament.
Partidele au ales nume noi care vor incerca sa obtina mandate de deputati pentru urmatorii patru ani:
Alegeri parlamentare Suceava 2012
Colegiul 1 Suceava pentru Camera Deputatilor
- Sanda Maria Ardeleanu - ARD (PDL)
- Stefan Alexandru Baisanu - USL (PNL)
- Marius Mihai Boghian - PPDD
- Petru Juravlea - PRM
- Anna Maria Dudas - UDMR
Colegiul 2 pentru Camera Deputatilor
- Ioan Balan - ARD (PDL)
- Rusu Paul - USL (PC)
- Bogdan George Pastrav - PPDD
- Petru David - PRM
- Kruk Ingrid Irimescu - UDMR
- Maria Barascu - Partidul Alianta Socialista (Candidatura retrasa!)
Colegiul 3 pentru Camera Deputatilor
- Vasile Ilie - ARD (PDL)
- Gavril Mirza - USL (PSD)
- Lacramioara Vieru - PPDD
- Ovidiu Cuciureanu - PRM
- Nicolae Vartanovici - UDMR
- Marius Busuioc - PER
- Elisabeta Scheuleac - PP
Colegiul 4 pentru Camera Deputatilor
- Vasile Tofan - ARD (PDL)
- Eugen Constantin Uricec - USL (PSD)
- Mihai Artene - PPDD
- Paraschiva Mercore - PRM
- Geza Kadar - UDMR
- Radu Mercore - PP
Colegiul 5 pentru Camera Deputatilor
- Mihai Vitcu - ARD (PDL)- Ioan Stan - USL (PSD)
- Aneta Waclawski - PPDD
- Stefan Andrei - PRM
- Gabriela Timea Hermann - UDMR
- Petru Grama - PP
Colegiul 6 pentru Camera Deputatilor
- Orest Onofrei - ARD (PDL)
- Constantin Galan - USL (PNL)
- Marin Buraciuc - PPDD
- Carmen Laura Ohmt - PRM
- Ferencz Deak - UDMR
Colegiul 7 pentru Camera Deputatilor
- Ovidiu Cristian Iane - USL (Partidul Verde)
- Dumitru Mihalescul - ARD (PDL)
- Adrian Vasile - PPDD
- Ionel Curea - PRM
- Ladislau Csibi - UDMR
- Mitica Dorobantu - PER
Colegiul 8 pentru Camera Deputatilor
- Daniel Ungurian - ARD (PDL)
- Eugen Bejinariu - USL (PSD)
- Brandusa Magdalena Humeniuc - PPDD
- Mihai Marcel Acatrinei - PRM
- Iren Barabasi - UDMR
- Gheorghe Chiriac - PP
Colegiul 9 pentru Camera Deputatilor
- Ovidiu Milici - ARD (Forta Civica)
- Dumitru Pardau - USL (PNL)
- Cezar Cioata - PPDD
- Nicusor Danaila - PRM
- Zoltan Gal - UDMR
- Marius Botarca - PER
- Romita Vicol - PP
Colegiul 10 pentru Camera Deputatilor
- Gabriel Dan Gospodaru - ARD (PDL)
- Iulian Radu Surugiu - USL (PNL)
- Anilore Plaiu - PPDD
- Sorin Constantin Cotlarciuc - PRM
- Carol Zsolt Deme - UDMR
- Vasile Bostaca - Partidul Alianta Socialista