Bihorenii sunt asteptati la urne, in 9 decembrie, pentru a-si alege senatorii si deputatii care ii vor reprezenta in urmatorii patru ani in Parlamentul Romaniei.
USL-ul a fost ultima formatiune care si-a prezentat candidatii in acest judet. In BIhor candideaza fostul ministru al Sanatatii, Cseke Attila.
Candidatii USL
Ovidiu Bezi - PNL - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Claudiu Ioan Ciarnau - PNL - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Lucia Ana Varga - PNL - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Gheorghe Costin - PNL - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Gheorghe Danut Bogdan - PSD - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Ioan Sorin Roman - PSD - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Sonia Maria Draghici - PSD - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Ioan Cupsa - PNL - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Florica Chereches - PNL - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Traian Bodea - PC - Colegiul 1 Senat
Cristian Petru Bodea - PNL - Colegiul 2 Senat
Valeriu - Victor Boeriu - PNL - Colegiul 3 Senat
Florian Dorel - PSD - Colegiul 4 Senat
Candidatii ARD
Laurentiu Alin Chiana - PNTCD - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Bogdan Ionut Manafu - PDL - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Ioan Teodor Suciu - PDL - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Liviu Laza-Matiuta - PDL - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Ionel Avrigeanu - PDL - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Marina Adelina Coste - PDL - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Ionela Bruchental - Pop - PDL - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Cristian Puscas - PDL - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Calin Florin Mocanu - PDL - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Nicolae Florian Hodisan - PDL - Colegiul 1 Senat
Radu Tirle - PDL - Colegiul 2 Senat
Gavrila Ghilea - PDL - Colegiul 3 Senat
Ionel Bungau - PDL - Colegiul 4 Senat
Candidatii UDMR
Cseke Attila-Zoltan - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Szabo Odon - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Grim Andras - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Balind Gyorgy-Mihaly - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Fenesi Tibor - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Peto Csilla-Maria - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Ambruzs Ferenc-Csaba - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Pasztor Sandor - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Huszar Istvan-Eric - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Biro Rozalia-Ibolya - Colegiul 1 Senat
Ferko Jeno - Colegiul 2 Senat
Szijjarto Jozsef-Zoltan - Colegiul 3 Senat
Csuzi Istvan - Colegiul 4 Senat
Candidatii Partidului Popular al Maghiarilor din Transilvania (PPMT)
Nagy Jozsef Barna - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Csomortanyi Istvan - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Toth Zoltan - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Balogh Arpad-Gyorgy - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Nagy Zoltan - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Kristofi Kristof - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Szilagyi Zsolt - Colegiul 1 Senat
Moldovan Lajos - Colegiul 2 Senat
Torok Sandor - Colegiul 3 Senat
Zatyko Gyula - Colegiul 4 Senat
Candidatii PP-DD
Dorin Curtean - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Titi Zoltan - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Ioan Hule - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Petru Tig - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Alexandru Tirla - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Alina Popa - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Marius Blaga - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Mircea Matei - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Anton Melintie - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Bogdan Flore - Colegiul 1 Senat
Raul Man - Colegiul 2 Senat
Stefan Patroc - Colegiul 3 Senat
Elena Pop Blaga - Colegiul 4 Senat