Alegeri parlamentare Brasov 2012

Joi, 06 Decembrie 2012, ora 13:00

   

Alegeri parlamentare Brasov 2012
Brasovenii sunt chemati la urne in 9 decembrie pentru a-si alege senatorii si deputatii care ii vor reprezenta in urmatorii patru ani in Parlamentul Romaniei.

In acest judet sunt 12 colegii parlamentare: 8 la Camera Deputatilor si 4 la Senat.

Brasovul este unul dintre judetele in care candideaza personalitati cunoscute ale politicii romanesti: Constantin Nita, Petre Roman, Ioan Ghise, Gheorghe Ialomitianu, Nicolae Vlad Popa.

Candidatii USL

Daniel Catalin Zamfir - PNL - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Ion Ochi - PSD - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Mihai Aurel Dontu - PNL - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Contantin Nita - PSD - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Emil Nita - PSD - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Ioan Adam - PSD - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Ion Dinita - PC - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Petre Roman - PNL - Colegiul 8 Camera Deputatilor

Sebastian Grapa - PNL - Colegiul 1 Senat
Viorel Chiriac - PSD - Colegiul 2 Senat
Ioan Ghise - PNL - Colegiul 3 Senat
Marius Neculoiu - PNL - Colegiul 4 Senat

Candidatii ARD

Marian Iulian Rasaliu - PDL - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Andras Zsolt Szakal - PDL - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Valeriu Vatavu - PDL - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Gabriel Tita Nicolescu - PDL - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Gabriel Andronache - PDL - Colegiul 5 Camera Deputatilor

Alexandru Adrian Gabor - PDL - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Florentin Adrian Oprica - PDL - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Gheorghe Ialomitianu - PDL - Colegiul 8 Camera Deputatilor

Horatiu Florentin Braga - PDL - Colegiul 1 Senat
Mihail Vestea - PDL - Colegiul 2 Senat
Nicolae Vlad Popa - PDL - Colegiul 3 Senat
Dumitru - Florian Staicu - PDL - Colegiul 4 Senat

Candidatii PP-DD

Lucian Blaga - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Dan Onaca - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Maria Grecea - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Ovidiu Lupu - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Gabriela Urse - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Dan Chivu - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Victor Dumitriu - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Dumitru Butan - Colegiul 8 Camera Deputatilor

Marius Coste - Colegiul 1 Senat
Ionel Fliundra - Colegiul 2 Senat
Antonela Simion - Colegiul 3 Senat
Ovidiu Razvan Fodor - Colegiul 4 Senat

Candidatii PRM

Gabriela Georgeta Miloiu - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Sorin Nicu Bortes - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Tudosie Clara Luiza - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Marius Adrian Moldoveanu - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Alexandru Iulian Petrescu - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Vasile Petrasco - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Carmen Ionescu - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Eugen Telisca - Colegiul 8 Camera Deputatilor

Rotaru Mihail Stelian - Colegiul 1 Senat
Dragomi Groza Maria - Colegiul 2 Senat
Macarie Adrian - Colegiul 3 Senat
Sanescu Cristian - Colegiul 4 Senat

Candidatii UDMR

Toaso Imelda - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Kovacs Attila - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Toaso Aron Zoltan - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Molnar Gabor - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Cserey Barnabas - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Farkas Anna-Lili - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Marthy Matyas - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Geczi Gellert - Colegiul 8 Camera Deputatilor

Gergely Janos - Colegiul 1 Senat
Kiss Iosif - Colegiul 2 Senat
Ambrus Carol - Colegiul 3 Senat
Szente Ladislau - Colegiul 4 Senat
Sursa: Ziare.com

Articol citit de 4024 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
Platforma pentru solutionarea online a litigiilor