Locuitorii judetului Constanta sunt asteptati la urne, pe 9 decembrie, sa isi aleaga senatorii si deputatii care ii vor reprezenta in Parlamentul Romaniei in urmatorii 4 ani.
Aici au fost organizate 14 colegii parlamentare: 10 pentru Camera Deputatilor si 4 pentru Senat.
Pe liste se regasesc nume cunoscute ca Manuela Mitrea, care candideaza pentru un nou mandat de deputat, Remus Cernea, Puiu Hasotti, Alexandru Mazare, Mircea Banias
Pentru un mandat de senator candideaza Maria Stavrositu, din partea PP-DD. Ea a demisionat din PDL pentru ca nu a fost sustinuta pentru un nou mandat de parlamentar.
Alegeri parlamentare Calarasi 2012
Alegeri parlamentare Arges 2012
Alegeri parlamentare Arad 2012
Candidatii USL
Gheorghe Dragomir - PNL - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Mihai Lupu - PNL - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Ileana - Cristina Dumitrache - PSD - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Radu Babus - PSD - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Victor - Gheorghe Manea - PNL - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Eduard - Stelian Martin - PSD - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Mircea - Titus Dobre - PSD - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Manuela Mitrea - PSD - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Remus Cernea - PSD - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Madalin Voicu - PSD - Colegiul 10 Camera Deputatilor
Puiu Hasotti - PNL - Colegiul 1 Senat
Nicolae Moga - PSD - Colegiul 2 Senat
Alexandru Mazare - PSD - Colegiul 3 Senat
Mircea Banias - PC - Colegiul 4 Senat
Candidatii ARD
Stelian Gima - PDL - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Camelia Plesca - PDL - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Tudor Serban - PDL - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Constantin Chirila - PDL - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Zanfir Iorgus - PDL - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Iustin Fabian Roman - PDL - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Oana Maria Florea - PDL - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Gheorghe Andrei - PNTCD - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Danut Culetu - FC - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Florin Gheorghe - PDL - Colegiul 10 Camera Deputatilor
Florian Constantin - PDL - Colegiul 1 Senat
Tanase Barde - PDL - Colegiul 2 Senat
Gheorghe Mandrila - PDL - Colegiul 3 Senat
Gigi Christian Chiru - PDL - Colegiul 4 Senat
Candidatii PP-DD
Mihai Tararache - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Stelica Murariu - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Razvan Condurateanu - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Dumitru Bocai - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Emanuela Gavrila - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Nicolae Sandru - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Mircea Stoian - Colegiul 7 Camera Deputatilor
George Popescu - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Gheorghe Slabu - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Nicoleta Ploscaru - Colegiul 10 Camera Deputatilor
Gabriel Candindatu - Colegiul 1 Senat
Marian Vasiliev - Colegiul 2 Senat
Sali Negiat - Colegiul 3 Senat
Maria Stavrositu - Colegiul 4 Senat
Candidatii UDMR
Antal Istvan-Janos - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Antal Agnes-Marta - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Sprencz Tamas - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Iliaz Sefcadin - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Kakab-Ughy Istvan - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Acs Sandor - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Barabas Petre - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Bartok Francisc-Florin - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Toma Florin Daniel - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Para Lorant - Colegiul 10 Camera Deputatilor
Dombi Attila-Janos - Colegiul 1 Senat
Mezei Arvacska - Colegiul 2 Senat
Ildiko Toldisan - Colegiul 3 Senat
Enache Cornelia - Colegiul 4 Senat