Locuitorii din judetul Gorj sunt asteptati la urne, pe 9 decembrie, pentru a alege deputatii si senatorii care ii vor reprezenta in Parlamentul Romaniei in urmatorii patru ani.
Au fost organizate 8 colegii parlamentare: 6 la Camera Deputatilor si 2 la Senat.
Alegerile parlamentare din judetul Gorj se anunta interesante, colegiul 6 fiind, probabil, cel mai disputat din intreaga tara. Aici candideaza premierul Victor Ponta si patronul OTV, Dan Diaconescu. Primul ministru candideaza a treia oara in acest judet.
De la ARD, in acest colegiu candideaza democrat-liberalul Nicolae Davitoiu.
Candidatii USL
Gheorghe Iana - PNL - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Mihai Weber - PSD - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Scarlat Iriza - PSD - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Camelia Khraibani - PSD - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Vasile Popeanga - PSD - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Victor Ponta - PSD - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Dumitru - Dian Popescu - PNL - Colegiul 1 Senat
Toni Grebla - PSD - Colegiul 2 Senat
Candidatii ARD
Ion Cupa - PDL - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Dan Vilceanu - PDL - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Alin - Robert Zgabaia - PDL - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Constantin - Severus Militaru - PDL - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Nicolae Burchel - PNTCD - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Nicoale Davitoiu - PDL - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Ion Ruset - PDL - Colegiul 1 Senat
Mircea - Constantin Scheau - PDL - Colegiul 2 Senat
Candidati PP-DD
Razvan Rotaru - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Gheorghe Neata - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Bebe Tauru - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Aurel Slapciu - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Nicoleta Mocioi - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Dan Diaconescu - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Tudor Barbu - Colegiul 1 Senat
Catalin Zamfira - Colegiul 2 Senat
Candidatii PRM
Dumitru Sprancenatu - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Catalin Enulescu - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Constantin Marius Andreescu - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Gheorghe Daniel Mutafela - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Oana Vieru - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Constantin Lemnaru - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Elena Valentina Oprisor - Colegiul 1 Senat
Gheorghe Iliescu - Colegiul 2 Senat
Candidatii UDMR
Kocsis Georgeta - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Kocsis Ioska - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Francisc Varga - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Karol Kiss - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Victoria Popescu - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Levente Kiss - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Orient Otto - Colegiul 1 Senat
Nicoleta Danciu - Colegiul 2 Senat