Ziare.com

Alegeri parlamentare Iasi 2012

de Diana Robu
Sambata, 01 Decembrie 2012, ora 11:53

   

Alegeri parlamentare Iasi 2012
Iesenii sunt chemati, pe 9 decembrie, pentru a-i alege pe cei care ii vor reprezenta, in urmatorii patru ani, in Parlament.

In Iasi exista 17 colegii parlamentare, 12 pentru Camera Deputatilor si 5 pentru Senat. Pentru un mandat de senator se vor lupta, in acest judet, Varujan Vosganian si Teodor Baconschi. La Camera Deputatilor, politicieni cunoscuti, precum Relu Fenechiu ori Petru Movila s-au inscris in batalia electorala.

Alegeri parlamentare Bihor 2012
Alegeri parlamentare Constanta 2012
Alegeri parlamentare Dolj 2012

Din partea USL, urmatorii candidati se lupta, pe 9 decembrie, pentru voturile iesenilor:

Corneliu Mugurel Cozmaciu - PNL - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Relu Fenechiu - PNL - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Constantin Adascalitei - PSD - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Vasile Mocanu - PSD - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Neculai Ratoi - PSD - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Anghel Stanciu - PSD - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Costel Alexe - PNL - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Gheorghe Emacu - UNPR - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Cristina Nichita - PSD - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Sorin Avram Iacoban - PSD - Colegiul 10 Camera Deputatilor
Grigore Craciunescu - PNL - Colegiul 11 Camera Deputatilor
Anton Dobos - PNL - Colegiul 12 Camera Deputatilor

Varujan Vosganian - PNL - Colegiul 1 Senat
Sorin Constantin Lazar - PSD - Colegiul 2 Senat
Florin Constantinescu - PSD - Colegiul 3 Senat
Mihaela Popa - PNL - Colegiul 4 Senat
Marin Burlea - PNL - Colegiul 5 Senat

De asemenea, din partea ARD vor candida:

Dragomir Sava Tomaseschi - FC - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Adrian Acostoaiei - PDL - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Petru Movila - PDL - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Gheorghe Tataru - PDL - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Liliana Romaniuc - PDL - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Gabriel Liviu Bulgaru - PDL - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Ionel Radu Ursanu - PDL - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Camelia Margareta Bogdanici - PDL - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Maria Aldea - PDL - Colegiul 9 Camera Deputatilor

Marius Spinu - PDL - Colegiul 10 Camera Deputatilor
Cristina Elena Dobre - PDL - Colegiul 11 Camera Deputatilor
Nicusor Paduraru - PDL - Colegiul 12 Camera Deputatilor

Gabriel - Mihai Surdu - PDL - Colegiul 1 Senat
Constantin Fatu - PNTCD - Colegiul 2 Senat
Dermidie Nita - PDL - Colegiul 3 Senat
Teodor Baconschi - PDL - Colegiul 4 Senat
Dumitru Oprea - PDL - Colegiul 5 Senat

Candidatii PP-DD sunt:

Hopsa Florin-Adrian - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Morariu Adrian-Goorgel - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Apostol Silviu - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Cheptanus Florin - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Voinea Stefan-Dragos - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Hauta Marian - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Taraboana Iulian - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Angheluta Cristian-Marian - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Oajdea Vasile-Daniel - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Nedelcu Vlad-Nicolae - Colegiul 10 Camera Deputatilor
Hogea Vlad-Gabriel2 - Colegiul 11 Camera Deputatilor
Blajut Viorel-Ionel - Colegiul 12 Camera Deputatilor

Agrigoarei Ionel - Colegiul 1 Senat
Dobre Traian - Colegiul 2 Senat
Florescu Ciprian - Colegiul 3 Senat
Boca Adrian Florin - Colegiul 4 Senat
Aivanoaei Constantin-Alin - Colegiul 5 Senat

PRM intra in lupta electorala cu urmatorii candidati:

Lupuleasa Mihai-Daniel - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Russo Marian - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Craciun Ciprian Vasile - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Chiperi Ioan - Colegiul 10 Camera Deputatilor
Calin Dumitru-Leonard - Colegiul 11 Camera Deputatilor
Popovici Anton -Teodor - Colegiul 12 Camera Deputatilor

Moldoveanu Emil - Colegiul 1 Senat
Zamfir Ciprian - Colegiul 4 Senat
Diacon Vasile - Colegiul 5 Senat

Candidatii cu care Uniunea Democrata Maghiara din Romania intra in alegeri sunt:

CSIBI Jozsef - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Orban Attila - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Lajos Zsolt - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Kedves Zalan - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Fekete Ors - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Abraham Robert - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Torok Hanna - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Balazs Botond - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Fazekas Attila-Jozsef - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Szilagyi Zsolt - Colegiul 10 Camera Deputatilor
Antal Attila - Colegiul 11 Camera Deputatilor
Varga Szabolcs - Colegiul 12 Camera Deputatilor

Puskos Andrei - Colegiul 1 Senat
Veress David - Colegiul 2 Senat
Mark-Csucsi Robert - Colegiul 3 Senat
Racz Arpad - Colegiul 4 Senat
Szabo azmer-Jozsef - Colegiul 5 Senat

Candidatii de la Partidul Ecologist Roman sunt:

Raduna Gabriel - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Tudorie Sorinel - Mihaita - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Axinte Aurel-Danut - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Iekel Andrei-Cristian - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Paslaru Constantin - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Mitu Florin - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Tataru Gica-Traian - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Constantonescu Razvan-Nicolae - Colegiul 10 Camera Deputatilor
Slabu Florin - Colegiul 11 Camera Deputatilor
Popa Constantin - Colegiul 12 Camera Deputatilor

De la Partidul Social Democrat al Muncitorilor vor candida:

Stanciu Ciprian-Ioan - Colegiul 6 Camera Deputatilor

Mihalache Viorel - Colegiul 1 Senat

De asemenea, de la Alianta Socialista intra in lupta electorala:

Manole Viorel - Colegiul 6 Camera Deputatilor

Candidatii independenti din Iasi sunt:

Rascu Benoni - Colegiul 6 Camera Deputatilor

Sursa: Ziare.com

Articol citit de 3123 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
1 comentariu
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

interesant

nu e nici un ppdd'ist. sau 'ziare' ii ignora? da de ce oare?

 

Platforma pentru solutionarea online a litigiilor