Ziare.com

Romanii din diaspora se plang ca mii de voturi prin corespondenta nu au mai ajuns la destinatie si au fost declarate invalide

de Sinziana Verestiuc
Sambata, 05 Decembrie 2020, ora 15:19

   

Romanii din diaspora se plang ca mii de voturi prin corespondenta nu au mai ajuns la destinatie si au fost declarate invalide
Potrivit calculelor Autoritatii Electorale Romane, peste 14.000 din cele 35.800 de voturi prin corespondenta trimise catre romanii din strainatate nu au ajuns la Bucuresti.

Singura sansa ca sa voteze este sa mearga la cea mai apropiata sectie pentru ca "procesul de inregistrare a voturilor prin corespondenta s-a incheiat in 3 decembrie", a spus pentru Libertatea Constantin Mituletu, presedintele AEP.

39.244 de romani din strainatate au trimis cereri pentru a vota prin corespondenta la alegerile parlamentare de duminica. Presedintele AEP, Constantin Mituletu, spune ca BEC a aprobat si trimis prin Posta Romana 38.500 de voturi prin corespondenta.

Insa, pana sambata dimineata, 5 decembrie, doar 21.329 de voturi au fost declarate valide, adica au ajuns in Romania, iar restul de 14.471 nu se stie ce s-a intamplat cu ele.

"Plicul NU a fost validat". Acesta este mesajul pe care l-au primit recent multi romani din strainatate din partea noreply@votstrainatate.ro, o adresa de e-mail care corespunde site-ului unde s-au inregistrat sa voteze prin corespondenta.

Presedintele Autoritatii Electorale Permanente (AEP), Constantin Mituletu, spune ca problema tine de "serviciile postale in pandemie" si ca ce nu s-a inregistrat pana pe 3 decembrie la AEP este pierdut.

"Vorbim de serviciile postale din alte tari. De aceasta operatiune se ocupa Posta Romana, noi nu facem altceva decat sa inregistram in sistemul informatic efectiv ce a ajuns la misiunile diplomatice ori la birourile pentru corespondenta. Aici nu tine de organizare, tine de serviciile postale in pandemie", a mai declarat Constantin Mituletu.

"Posta Romana stie, noi nu avem nicio atributie pe aceasta parte. Noi le pregatim, le dam, ei le trimit, le primesc. Este posibil ca serviciul respectiv sa nu fi fost recunoscut ca fiind gratuit, totul tine de contractul postei, nu avem nicio legatura. Noi primim sesizari pe votstrainatate.ro, am tot primit, totul este dus-intors in competenta postei. Sunt 21.329 si ceva venite din 39.000 si ceva, restul de 18.000 nu sunt", a completat seful AEP.

Ulterior, acesta a precizat sursei citate ca din cele 39.244 de cereri inregistrate pe site-ul votstrainatate.ro BEC a validat si trimis doar 35.800 de plicuri pentru votul prin corespondenta.

"S-a cerut la Posta sa ne spuna si sa lamureasca aceste aspecte. Inteleg ca sunt 35.800 de cereri validate si nu 39.000 cati s-au inscris. Din acestea, au plecat toate plicurile si o sa ne spuna Posta cate au ajuns la destinatari si cate s-au intors la AEP", a precizat Constantin Mituletu.

Citeste si: Alegeri parlamentare 2020. Cine este prima persoana care a dat "start" votului din Noua Zeelanda

Pe forumul Reddit Romania, mai multi romani din Olanda si Norvegia au raportat aceasta situatie in mesajele postate, scrie The Epoch Times Romania.

"Plicul dumneavoastra cu votul pentru alegerea Senatului si a Camerei Deputatilor din 6 decembrie 2020 NU A AJUNS la Biroul Electoral pentru Votul prin Corespondenta. Va rugam sa va indreptati catre cea mai apropiata sectie de vot".

"Trimis pe 17 noiembrie din Amsterdam, 2 voturi noi plus alti 2 prieteni, niciunul nu a ajuns".

"La fel, tot din Amsterdam x 2".

"Am trimis pe 18 noiembrie si mai stiu de alti 4 prieteni. Nici la ei nu a ajuns plicul si nici noi nu cred ca vom ajunge la sectia de votare din pacate (Olanda)".

"Al meu, (si al sotiei), nu a ajuns din Norvegia, plicurile au fost trimise la inceputul lui Noiembrie".

"Nici al meu nu a ajuns. Din Olanda".

Acestea sunt doar cateva dintre mesajele postate de catre romanii din diaspora pe Reddit.

Mesajele romanilor din diaspora FOTO Captura Reddit
Urmareste Ziare.com pe Facebook  si pe Instagram  Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.

Sursa: Ziare.com

Articol citit de 6987 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
44 comentarii
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

Vot prin corespondenta

Votez pentru a treia prin corespondenta, insa niciodata nu am fost asa de nesigura ca in acest an. Plicurile au ajuns foarte tarziu la noi. Eu am reactionat extrem de rapid, in aceeasi zi cand am primit plicul, am si dat fuga la posta sa-l expediez catre Romania. Sunt un caz fericit, aseara, dupa ora 20, am fost anuntata pe mail ca plicul a fost validat. Deja imi faceam planuri sa votez la sectie. Dar ii inteleg pe toti cei care sunt nervosi si suspiciosi in acest an. A mers foarte prost comparativ cu anii trecuti...sa dea Dumnezeu sa avem o schimbare in bine, si lucrurile sa se imbunatateasca semnificativ. Nu putem continua ca in ultimii 30 de ani. Mergeti la vot dragi romani!

 

 

cand esti colonie de 1200 ani

iti alegi cel mai mic rau dintre stapani. bozgorii tot asa au mers la vot dar a iesit tot urban, a taiat internetul,presa, i-a pus sa munceasca si sambata. Acolo rusii au facut centrala nucleara. Si ei platesc ca calugarii muncesc in schimbul mancarii dar la rusi.

 

 

Am urmarit cum o studenta din Olanda care a votat

prin corespondenta, acum 19 zile si a primit ca votul nu a ajuns si poate vota din nou. Nu a putut sa spuna ca a stiut ca putea sa-l duca la cosulat, ambasada. A exclus, posta olandeza dar a afirmat ca de vina este coruptia din Romania. Nu a stiut sa argumenteze a tacut si moderators a incercat sa o ajute si nu a fost in stare sa gingureadca. Daca o stie cineva sa-i spuna ca este precauta de BÄ‚UNE. Cum o sa ajunga cei de astazi care participa la invatamintul on line. O sa ne ridem, mult. Avem o pepiniera on line.

 

 

plicul a ajuns, dar ai votat usr!plicurile cu vot usr nu ajung

*

 

 

Mosule, tremuri ca daca castiga USR ramai fara pensia speciala

uite ca daca castiga USR o sa ramai fara pensia aia speciala de turnator.

nu-i nimic, te descurci tu cumva....

 

 

Cica coronavirus ar fi vinovat de intarziere...

Plicul meu, a stat blocat vreo 10 zile pana sa ajunga la mine. Am urmarit in fiecare zi unde anume se afla. Asta n-am patit in datile trecute. Am scris la AEP si au raspuns ca ar fi ingreunat transportul, punand totul pe seama pandemiei. Scurt dupa acest mail a sosit si plicul, probabil cu porumbelul. Am avut noroc sa ajunga la timp, dar si emotii. Sunt curioasa cum va fi data viitoare.

 

 

In afara faptului ca, probabil Pos2ta Romana este controlata de

Ciuma Rosie, afirm, cu date, ca Posta Romana este adunatura de borfasi. In anul 2017 mi-au furat 25% din corespondenta externa neinregistrata, in anul 2018, dupa ce le-am facut 23 de reclamatii procentul a scazut la 5% dar in 2019 iar a ajuns la 15%. Anul acesta le-am facut o reclamatie pentru o scrisoare inregistrata, mi-au spus ca imi dau raspunsul in doua luni (desi in 5 minute ar fi putut cauta in calculator unde a ajuns plicul) si dupa 6 luni n-am nici un raspuns. Asta-i Posta Romana, o adunatura de jeguri (binenteles nu oamenii care muncesc acolo zi de zi, cinstit, cei care fac managementul acestei cloace de nemernici)

 

 

o noua monarhie

asta se va vota..totul e ca regele ales in fruntea guvernului sa mearga la spital pe autostrada cu gropi, sa se lase de fumat si de baut, de mancat carne, sa vrea trenuri rapide si sa se joace la telefon pe internet 2g. Sa fie multa mizerie in zona unde locuieste in saracie ca altfel nu ia mita si in timpul liber sa mearga cu bicicleta.
cat mai multe datorii si plata prin cedarea puterii..

 

 

vezi ca PNL blocheaza votul in Diaspora

stiu ca multora nu le vena a crede, dar acum PNL blocheaza votul in Diaspora.
Si asta pentru ca in Diaspora USR+ ia foarte multe voturi, PNL mult mai putine, iar PSD nu conteaza ca nu il voteaza nimeni.
Asa ca PNL a facut praf nu numai votul prin corespondenta, ci a si inchis multe sectii fata de europarlamentare. In Anglia spre exemplu, unde USR castiga aproape tot, unde voteaza multi tineri, au redus sectiile cu 40%.
Doar in Italia au ramas sectii tot la fel ca la europarlamentare, ca acolo USR si PNL sunt cam la egalitate, fiind votanti mai in varsta decat in Anglia. PNL=PSD - aceeasi mizerie

USR#REZIST

 

 

miine seara, orban & pnl-acii vor fi istorie!

24 ore si....gata! scapam de pnl-aci!

 

 

PlV, dara TU stii pe vre-unul dintre cei pe care ii votezi

cu atata aplomb prin corespondenta, caci noi AICI nu ii cunoastem pe cei pusi de partide pe ale liste ???
Ce votezi in aceste conditii ???
Voi astia din diaspora vi se rupe de ceea ce se va intampla in tara asta si nu va ganditzi ca poate prin votul vostru in ORB ne faceti viata si mai grea decat este ea acum !!!
PS Mai ieri a fost votat Plicusor in Bucuresti si acum avem IARNA in casele noastre: de cand a dat frigul, de i-a luat pe ai lui Plicusor de la ELCEN prin surprindere (dupa cum au dat explicatii), acum caloriferele sunt atat de calde incat nu ne dam seama daca sunt reci sau dezmortzite !
Din noiembrie a.c. nexam caldura, nexam apa calda dara avem un stralucit matematician medaliat de Castro la Havana ce ne spune sa avem rabdare si simtz civic...
Si asta, desii multi l-am cunoscut pe plicusor, iara Basescu ne-a tot zis ce guzgan este... dara nu l-am ascultat !
Acum stam imbracati ca pt afara, caci avem 19-20 de grade in casile noastre.
De spalat nici nu se poate pune problema caci ne ingheata apa pe noi...
Este o "caldura" ce imi amineste de decembrie 89 cand am iesit din case ca sa ne incalzim, urcandu-L pe Ceausescu in elicopter...
Voi stiti cum e sa stai cu soseste de lana in picioare si doua randuri de flanele pe tine ???
Cred ca ati uitat ca au trecut peste 32 de ani din 89, dara ne votati viitorul !!!

 

 

Ai scris la subiect si n-a mai necesitat sa raspund scriind

acelasi lucru.Si eu am votat, prima oara prin corespondenta la vecinii tai de mai jos pe harta.Mi-au si gresit numarul casei si-am cerut sa trimit plicul la consulatul apropiat realizand ca exista posibilitatea sa nu ajunga. Dar era adresat pentru AEP in tara. Am avut noroc exact pe data de 3 am primit emailul ca votul a fost validat.

 

 

mugurica, ce votezi neica taman de Canada, cand

TU aberezi, dovedind ca nu stii nimic de aici din TARA ?!?!?!
Spre stiinta ta PNL-ul tau drag si scump si-a uns otrepele in toate scaunele inalte ale Postei RO !
Mai ieri a pus o magholitza analfabeta in fruntea Consiliului de Administatie al PosteiRO !!!
PNL-ul a facut deja curatenie si a inlocuit toti amanti/amantele, fratii/surorile, pile si raspilele PSD, cu proprii amanti/amantele, fratii/surorile, pile si raspilele !
Acu in RO totul este galben... multi PSD-sti schimbandu-si culoarea si trecand de la rosu la galben iar acum sunt in fruncea listelor !!!
Votezi nestiind nimic despre ceea ce este ACUM in tara asta, ca sa nu mai vorbesc ca in mod cert nu stii nimic despre candidatii pe care i-ai votat, cum nu stim nici noi, cei aflati inca in RO !!!
Votezi ca P ROSTUL PADURII in necunostiinta de situatia reala din tara !
PS Scuza-mi patosul dara am doar 19 grade ACUM in casa si stau intr-o capitala europeana mandageriata de un matematician premiat de Castro la Havana si mi-au cam inghetat TOATE !

 

 

Vot prin corespondenta...

Locuiesc in Canada, si este pentru prima oara cind am votat prin corespondenta. Votul prin corespondenta, asa cum a fost el organizat acum, este o imbecilitate, daca nu este chiar rea-vointa penala. Instructiunile care insoteau materialul de votare, scrise si pictoriale, au fost in totalitate gresite. Cuvintul "votat" lipsea de pe stickere, forma pictoriala a stickerelor a fost gresita (un patrat in loc de dreptunghi), etc.
Data stabilita de 3 Decembrie pentru primirea voturilor in Romania a fost total nerealista si ilogica. Pentru ca voturile sa fi ajuns pe 3 decembrie, acestea ar fi trebuit sa fi fost trimise in primele 3-4 zile dupa primirea plicului in strainatate. Apoi, nici un astfel de actiune, care necesita o data limita pentru posta, in tarile civilizate, cel putin, nu impune o data precisa de sosire, ci impune o data a depunerii plicului la posta de expeditie, acolo unde se inregistreaza pe stampila postei data expedierii. Si asta tocmai pentru ca este foarte greu de controlat data sosirii plicului la destinatie in Romania.
Deci totul a fost facut cu un disprety total si inetntionat fata de alegatori, si in favoarea mafiei PSDiste!!!

 

 

Exista precedentul la europarlamentare

Lukovidu stie ca diaspora a preferat si probabil mai prefera inca USR si e mai bine sa faca o minima selectie a voturilor sosite prin corespondenta. Degeaba te lupti tu aici cu pesede daca diaspora iti da munca peste cap: selectie preventiva ca e mai bine.

 

 

Prima   1   2   3   Ultima
Platforma pentru solutionarea online a litigiilor