Ziare.com

Romanii din diaspora se plang ca mii de voturi prin corespondenta nu au mai ajuns la destinatie si au fost declarate invalide

de Sinziana Verestiuc
Sambata, 05 Decembrie 2020, ora 15:19

   

Romanii din diaspora se plang ca mii de voturi prin corespondenta nu au mai ajuns la destinatie si au fost declarate invalide
Potrivit calculelor Autoritatii Electorale Romane, peste 14.000 din cele 35.800 de voturi prin corespondenta trimise catre romanii din strainatate nu au ajuns la Bucuresti.

Singura sansa ca sa voteze este sa mearga la cea mai apropiata sectie pentru ca "procesul de inregistrare a voturilor prin corespondenta s-a incheiat in 3 decembrie", a spus pentru Libertatea Constantin Mituletu, presedintele AEP.

39.244 de romani din strainatate au trimis cereri pentru a vota prin corespondenta la alegerile parlamentare de duminica. Presedintele AEP, Constantin Mituletu, spune ca BEC a aprobat si trimis prin Posta Romana 38.500 de voturi prin corespondenta.

Insa, pana sambata dimineata, 5 decembrie, doar 21.329 de voturi au fost declarate valide, adica au ajuns in Romania, iar restul de 14.471 nu se stie ce s-a intamplat cu ele.

"Plicul NU a fost validat". Acesta este mesajul pe care l-au primit recent multi romani din strainatate din partea noreply@votstrainatate.ro, o adresa de e-mail care corespunde site-ului unde s-au inregistrat sa voteze prin corespondenta.

Presedintele Autoritatii Electorale Permanente (AEP), Constantin Mituletu, spune ca problema tine de "serviciile postale in pandemie" si ca ce nu s-a inregistrat pana pe 3 decembrie la AEP este pierdut.

"Vorbim de serviciile postale din alte tari. De aceasta operatiune se ocupa Posta Romana, noi nu facem altceva decat sa inregistram in sistemul informatic efectiv ce a ajuns la misiunile diplomatice ori la birourile pentru corespondenta. Aici nu tine de organizare, tine de serviciile postale in pandemie", a mai declarat Constantin Mituletu.

"Posta Romana stie, noi nu avem nicio atributie pe aceasta parte. Noi le pregatim, le dam, ei le trimit, le primesc. Este posibil ca serviciul respectiv sa nu fi fost recunoscut ca fiind gratuit, totul tine de contractul postei, nu avem nicio legatura. Noi primim sesizari pe votstrainatate.ro, am tot primit, totul este dus-intors in competenta postei. Sunt 21.329 si ceva venite din 39.000 si ceva, restul de 18.000 nu sunt", a completat seful AEP.

Ulterior, acesta a precizat sursei citate ca din cele 39.244 de cereri inregistrate pe site-ul votstrainatate.ro BEC a validat si trimis doar 35.800 de plicuri pentru votul prin corespondenta.

"S-a cerut la Posta sa ne spuna si sa lamureasca aceste aspecte. Inteleg ca sunt 35.800 de cereri validate si nu 39.000 cati s-au inscris. Din acestea, au plecat toate plicurile si o sa ne spuna Posta cate au ajuns la destinatari si cate s-au intors la AEP", a precizat Constantin Mituletu.

Citeste si: Alegeri parlamentare 2020. Cine este prima persoana care a dat "start" votului din Noua Zeelanda

Pe forumul Reddit Romania, mai multi romani din Olanda si Norvegia au raportat aceasta situatie in mesajele postate, scrie The Epoch Times Romania.

"Plicul dumneavoastra cu votul pentru alegerea Senatului si a Camerei Deputatilor din 6 decembrie 2020 NU A AJUNS la Biroul Electoral pentru Votul prin Corespondenta. Va rugam sa va indreptati catre cea mai apropiata sectie de vot".

"Trimis pe 17 noiembrie din Amsterdam, 2 voturi noi plus alti 2 prieteni, niciunul nu a ajuns".

"La fel, tot din Amsterdam x 2".

"Am trimis pe 18 noiembrie si mai stiu de alti 4 prieteni. Nici la ei nu a ajuns plicul si nici noi nu cred ca vom ajunge la sectia de votare din pacate (Olanda)".

"Al meu, (si al sotiei), nu a ajuns din Norvegia, plicurile au fost trimise la inceputul lui Noiembrie".

"Nici al meu nu a ajuns. Din Olanda".

Acestea sunt doar cateva dintre mesajele postate de catre romanii din diaspora pe Reddit.

Mesajele romanilor din diaspora FOTO Captura Reddit
Urmareste Ziare.com pe Facebook  si pe Instagram  Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.

Sursa: Ziare.com

Articol citit de 6987 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
44 comentarii
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

Aceste "alegeri" Parlamentare sunt o mare escrocherie PNL-ista

pentru a pune mana pe intreaga putere ...Alegerile sunt trucate si sacii cu buletinele de vot "stampilate si parafate si semnate" sunt deja pregatite de mult timp ....asteapta doar sa fie numarate si validate de mafia PNL-ista !
PREZENTA LA VOT VA FI ...de 80% ...ca asa va ordona Plavanul
si mafia PNL-ista !!!
O NOUA DICTATURA se profileaza pe cerul Romaniei ...
ps. TROLLUL postac MosGerila Craciun MacGigi Gingivita, Constant , coalar si deseu al natiunii va invita sa votati pentru viitorul Dictator .....si sluga lui manelistul Sica Mandolina....scripcarul fidel al Plavanului

 

In plina PANDEMIE cand se moare pe capete din cauza contagiozitatii

Virusului ....sunteti trimisi la VOT ca vitele la cimitir si Arahat va da voie sa circulati LIBER pana la dupa miezul noptii , hahahahah , NUMAI CEI cu drept de vot , daca inteleg bine ... copiii , animalelel si cei fara drept de vot sunt obligati sa ramana inchisi !!!!
In ce tara traiti si ce democratie e asta unde sunteti impinsi de la spate sa mergeti sa votati obligat fortat de o MAFIE PNL-ista ce vrea sa instaureze DICTATURA ....asta deoarece sunt hotarati sa puna mana pe intreaga putere si sa guverneze fara OPOZITIE ....

 

Ziare .com (de la comercial) cine dă mai mult are dreptate!

PeSeDe e vinovat, a furat voturile! PSD e la guvernare! Orban e un *** forțat să fie PM!
Doar Santa Klaus e vinovat!

 

Intelighentia noastră.....

Cred că un om cu o oarecare cultură si o inteligentă medie nu poate să producă expresii bombastice precum: »peste 14.000 din cele 35.800 de voturi prin corespondenta trimise catre romanii din strainatate nu au ajuns la....« Aceasta exprimare este discutabila in contextul celorlalte afirmatii: 1-»BEC a aprobat si trimis prin Posta Romana 38.500 de voturi«; 2-»21.329 de voturi au fost declarate valide, adica au ajuns in Romania«; 3-»iar restul de 14.471 nu se stie ce s-a intamplat cu ele«. Conform regulilor aritmetice scăzand 21329 din 38500 rezultă o diferentă de 17171?????!!!!!. Dar nu este de mirare din moment ce colportorilor de asemenea titrari le lipseste minima cunoastere a semnificatiei unor cuvinte! De aceea este de retinut faptul că »diaspora« nu este vreun tinut ori locatie geografică, asa că sintagma »ronmanii din diaspora« este o Tampenie lansată de Politrucul No.1 a Romaniei. Cine este acesta? Ghiciti!

 

totul pare corect,

Era mai rau daca in loc de 35,800 voturi trimise, se primeau mai multe prin posta, sa spunem vreo 50-60,000
asa cum s-a intamplat in unele state din US.

 

Am urmarit cum o studenta din Olanda care a votat

prin corespondenta, acum 19 zile si a primit ca votul nu a ajuns si poate vota din nou. Nu a putut sa spuna ca a stiut ca putea sa-l duca la cosulat, ambasada. A exclus, posta olandeza dar a afirmat ca de vina este coruptia din Romania. Nu a stiut sa argumenteze a tacut si moderators a incercat sa o ajute si nu a fost in stare sa gingureadca. Daca o stie cineva sa-i spuna ca este precauta de BĂUNE. Cum o sa ajunga cei de astazi care participa la invatamintul on line. O sa ne ridem, mult. Avem o pepiniera on line.

 

NU este de mirare !

de vreme ce AEP este subordonata unor interese meschine si in dezinteresul intereselor ROmaniei.Eu insumi sunt o "victima" a acestei institutii.Am fost SOLICITAT de catre AEP Arges sa particip in calitate de operator calculator la alegerile locale din anul 2016 la circumscriptia electorala nr.3 judet Arges.De atunci si pina la alegerile locale din 2019 am sost selectat ca operator principal.Dar pentru ca Primarul psd-ist de la aceasta ultima delegare a raportat, probabil,ca nu mai putea fura voturi mituind afinii,rudelor si altor consateni pentru vinzarea votului,pentru ca eu sa fiu delegat ca REZERVA a unei alte persoane.Am transmisBEJ Arges ca nu pot fi niciodata rezerva de vreme ce sunt absolvent doua facutati si a Fac.de Stiinte Politice, comparativ cu alti titulari.Dezamagirea este evidenta !

 

mos gerila si cele 80 de miliarde...

Secu (rist) ai fost ,asa ai ramas. Deci Oneata Mormaretu a adus 80 de miliarde. Ia explica tu de ce Romania e a 7-a tara din ue ca suprafata iar cele 79 de miliarde reprezinta cea de-a 23 -a suma alocata unei tari ue. Daca suntem a 7-a tara de ce nu s-a alocat a 7-a suma ca marime ? de ce belgia,olanda,ungaria ,tari cu mult mai mici ca Romania au obtinut sume mult mai mari? De ce nu spui ca 30% din cele 79 de miliarde sunt returnabile ? de ce nu spui ca cele 79 de miliarde vor fi alocate treptat ,vreme de 5 ani si doar pe baza de proiecte ? cine sa faca proiecte ?Sica mandolina ? pai el inca se lupta cu draga Stolo sa intre in gratiile ralucai turcana ,nu i pasa lui de economie !cele 79 de milioane vor ramane doar pe hartie. Romania va obtine doar suma returnabila pt care va plati si dobinda.Propagandistule mincinos...

 

Votul prin corespondenta este o porcarie.

In secolul 21 ar trebui legiferat votul electronic. Se pare ca diaspora e din nou pusa la zid pentru ca voteaza iar cu opozitia. De data asta, cu AUR. E singura platforma a unui partid care va aduce diaspora acasa.

 

cand esti colonie de 1200 ani

iti alegi cel mai mic rau dintre stapani. bozgorii tot asa au mers la vot dar a iesit tot urban, a taiat internetul,presa, i-a pus sa munceasca si sambata. Acolo rusii au facut centrala nucleara. Si ei platesc ca calugarii muncesc in schimbul mancarii dar la rusi.

Ma ingrijoreaza absenta lui VARAN :)))

Vad ca bizon & mosg1 mai dau inca din buze :)))
Varanul este bolnavior?
Din cauza bolilor intestinale nu mai are curaj sa tuseasca sau sa stranute?
Si-a umplut deja pampesul?

Acum este momentul cel mai bun sa se asocieze wert#usr cu bizon#psd :)))
USR love PSD.
Si invers, PSD love Plus :)))

Les jeux sint faites. Bila se invarteste!
12, galben si par CASTIGA :))))

 

poetule si scriitorule , dejectia natiunii si pupi pupi in cùr

baga mare cu propaganda ta de comunist infect , si longau de gauri negre pline de fecale pnliste 🤣😂😁
Esti cel mai taré , hahahaha , la autopunctat cu zecile tale de conturi .....dilliule

Mosule, tremuri ca daca castiga USR ramai fara pensia speciala

uite ca daca castiga USR o sa ramai fara pensia aia speciala de turnator.

nu-i nimic, te descurci tu cumva....

Preiau MESAJUL INTELEPT al unui coleg si compatriot Francez

unul dintre cei mai loiali in combaterea ipocriziei , pupíncurismului si lingailor clasei politice ,ateu si .....apolitic in privinta Romaniei :

Tiganul COCALARUL ce se da Elvetian, Cioroiul Helvetic témbel
si lingau de fecale PNL-iste platit sa faca propaganda , dejectia natiunii ce se da DIAZBORA REZIDURI ....
Cei ce posteaza pe ziare.com nu trebuie sa ia in considerare atacurile si infamiilele si acuzatiile calomnioase ale acestui IMPOSTOR ce are zeci si zeci de conturi ....este o incitatie la demagogie .....
COMENTATORII sunt rugati sa fie atenti la acest escroc mosgerila , macgigi, constant gigi ...etc !!!

Sabotaj !!

Am trimis plicul din Marea Britanie aproape imediat după că l-am primit pentru ca in final să primesc mesajul că nu a ajuns. E revoltător, autoritățile trebuie sa ancheteze serios incidentul care a afectat mii de votanți in condițiile in care din cauza pandemiei accesul multora la secții e imposibil. Oare cine se teme de votul nostru ?

 

plicul a ajuns, dar ai votat usr!plicurile cu vot usr nu ajung

*

Vot prin corespondenta...

Locuiesc in Canada, si este pentru prima oara cind am votat prin corespondenta. Votul prin corespondenta, asa cum a fost el organizat acum, este o imbecilitate, daca nu este chiar rea-vointa penala. Instructiunile care insoteau materialul de votare, scrise si pictoriale, au fost in totalitate gresite. Cuvintul "votat" lipsea de pe stickere, forma pictoriala a stickerelor a fost gresita (un patrat in loc de dreptunghi), etc.
Data stabilita de 3 Decembrie pentru primirea voturilor in Romania a fost total nerealista si ilogica. Pentru ca voturile sa fi ajuns pe 3 decembrie, acestea ar fi trebuit sa fi fost trimise in primele 3-4 zile dupa primirea plicului in strainatate. Apoi, nici un astfel de actiune, care necesita o data limita pentru posta, in tarile civilizate, cel putin, nu impune o data precisa de sosire, ci impune o data a depunerii plicului la posta de expeditie, acolo unde se inregistreaza pe stampila postei data expedierii. Si asta tocmai pentru ca este foarte greu de controlat data sosirii plicului la destinatie in Romania.
Deci totul a fost facut cu un disprety total si inetntionat fata de alegatori, si in favoarea mafiei PSDiste!!!

 

vezi ca PNL blocheaza votul in Diaspora

stiu ca multora nu le vena a crede, dar acum PNL blocheaza votul in Diaspora.
Si asta pentru ca in Diaspora USR+ ia foarte multe voturi, PNL mult mai putine, iar PSD nu conteaza ca nu il voteaza nimeni.
Asa ca PNL a facut praf nu numai votul prin corespondenta, ci a si inchis multe sectii fata de europarlamentare. In Anglia spre exemplu, unde USR castiga aproape tot, unde voteaza multi tineri, au redus sectiile cu 40%.
Doar in Italia au ramas sectii tot la fel ca la europarlamentare, ca acolo USR si PNL sunt cam la egalitate, fiind votanti mai in varsta decat in Anglia. PNL=PSD - aceeasi mizerie

USR#REZIST

mugurica, ce votezi neica taman de Canada, cand

TU aberezi, dovedind ca nu stii nimic de aici din TARA ?!?!?!
Spre stiinta ta PNL-ul tau drag si scump si-a uns otrepele in toate scaunele inalte ale Postei RO !
Mai ieri a pus o magholitza analfabeta in fruntea Consiliului de Administatie al PosteiRO !!!
PNL-ul a facut deja curatenie si a inlocuit toti amanti/amantele, fratii/surorile, pile si raspilele PSD, cu proprii amanti/amantele, fratii/surorile, pile si raspilele !
Acu in RO totul este galben... multi PSD-sti schimbandu-si culoarea si trecand de la rosu la galben iar acum sunt in fruncea listelor !!!
Votezi nestiind nimic despre ceea ce este ACUM in tara asta, ca sa nu mai vorbesc ca in mod cert nu stii nimic despre candidatii pe care i-ai votat, cum nu stim nici noi, cei aflati inca in RO !!!
Votezi ca P ROSTUL PADURII in necunostiinta de situatia reala din tara !
PS Scuza-mi patosul dara am doar 19 grade ACUM in casa si stau intr-o capitala europeana mandageriata de un matematician premiat de Castro la Havana si mi-au cam inghetat TOATE !

@wert. Mai talibane.Am sa-ti spun cateva adevaruri

care te vor indeparta de moscheea de partid a califilor Barna si Ciolos. Asta, in eventualitatea ca intelegi, ceea ce mi se pare de domeniul stintifico-fantasticului.

1. Traiesti in Diaspora? Cu siguranta nu. Atunci exprima-te despre ceea ce vezi si auzi cu ochii tai, acolo unde locuiesti.
2. Atat Diaspora cat mai ales Emigratia economica si temporara romaneasca sunt in MAJORITATE APOLITICE. Adica nu sunt cu NICI un partid!
3. Ambele Romanii de Afara voteaza INTOTDEAUNA cu cei care aduc o speranta, cu cei care fac mai mult decat promit. Noi am votat pentru presedintele Basescu de doua ori, pentru presedintele Iohannis de doua ori. Tu ai votat pentru presedintele Barna si ai pierdut in fata analfabetei de veorica!
4. V-am creditat (PLUS+, mai mult decat USR) cu locuri de europarlamentari. Ce a adus Ciolos si Renew pentru Romania? Nimic.
5. Am creditat PNL in PPE, cu mulult mai mult decat usr. Ce a adus Ornan pentru Romania? 80 de miliarde de euro (impreuna cu politica externa a presedintelui Iohannis, nu WuhaniSS cum il numiti voi.

Dupa cum vezi, totul ne desparte, nimic nu ne leaga de usr. Cat despre psd&friends, nici nu mai vorbim! Aici nu vor avea NICI UN VOT!!! Ti-o spune Diaspora#REZIST, aia care a venit in 10 mai 2018 in Romania! Voi unde ati fost atunci, ca nu prea v-am vazut nasul...

Invata un lucru clar, NOI votam EXCLUSIV cu cei care sunt capabili sa schimbe prezentul si viitorul Romaniei. Nu cu cei care fac in 2020 a doua revolutie Flower Power! Si intotdeauna vom vota cu cei capabili, Ca vor fi de dreapta, stanga sau centru, nu conteaza. Conteaza CE FAC, nu ce spun ca fac!

PS Nu-ti face griji nici de sanatatea mea mintala, nici de sanatatea mea fizica, nici de situatia mea financiara! Habar nu ai despre toate astea! Traim in doua lumi diferite. Deocamdata. De aceea voi vota liberalii si/sau PMP si nu voi vota resul partidelor. As fi bucuros sa traiesti si tu la fel cum traieste Diaspora#REZIST in Occident. Poate de acum in 4 ani, daca voteti cum trebuie.

PS2. Ma bucur ca Wert#LOVE bizon :)))) Si el traieste in Diaspora: Ferentari si Sintesti :))) Scrie italiana cu gura plina :)))

Tiganul COCALARUL ce se da Elvetian, ***

si lingau de fecale PNL-iste platit sa faca propaganda , dejectia natiunii ce se da DIAZBORA REZIDURI ....
Cei ce posteaza pe ziare.com nu trebuie sa ia in considerare atacurile si infamiilele si acuzatiile clomnioase ale acestui IMPOSTOR ce are zeci si zeci de conturi ....este o incitatie la demagogie .....
COMENTATORII sunt rugati sa fie atenti la acest escroc mosgerila , macgigi, constant gigi ...etc !!!

Ai scris la subiect si n-a mai necesitat sa raspund scriind

acelasi lucru.Si eu am votat, prima oara prin corespondenta la vecinii tai de mai jos pe harta.Mi-au si gresit numarul casei si-am cerut sa trimit plicul la consulatul apropiat realizand ca exista posibilitatea sa nu ajunga. Dar era adresat pentru AEP in tara. Am avut noroc exact pe data de 3 am primit emailul ca votul a fost validat.

Chiar esti batut in cap ? O fi de la frigul din Canada....

PNL a organizat votul anul asta...
Intentionat in pandemie ca sa nu ia voturi USRul..

In afara faptului ca, probabil Pos2ta Romana este controlata de

Ciuma Rosie, afirm, cu date, ca Posta Romana este adunatura de borfasi. In anul 2017 mi-au furat 25% din corespondenta externa neinregistrata, in anul 2018, dupa ce le-am facut 23 de reclamatii procentul a scazut la 5% dar in 2019 iar a ajuns la 15%. Anul acesta le-am facut o reclamatie pentru o scrisoare inregistrata, mi-au spus ca imi dau raspunsul in doua luni (desi in 5 minute ar fi putut cauta in calculator unde a ajuns plicul) si dupa 6 luni n-am nici un raspuns. Asta-i Posta Romana, o adunatura de jeguri (binenteles nu oamenii care muncesc acolo zi de zi, cinstit, cei care fac managementul acestei cloace de nemernici)

 

Oranizator

Holera Galbena si individul care a confiscat romanilor Arculd e Triumf. Maestrii ai hotiei - de la copii, pensioari la voturu

 

Cred ca cineva de la Posta Romana si-a dat foc la valiza.

Pe de alta parte, care este ratiunea inchiderii votului prin corespondenta cu 3 zile inainte de incheierea votului in persoana? Normal ar fi ca ultima data de experdiere a plicurilor sa fie validata pe 6 decembrie, ora 24:00.

Daca expediez votul cu un plic stampilat 06.12.2020 23:59, acest plic trebuie validat ATUNCI CAND VA AJUNGE in Romania! Nu puteti conditiona validarea pe eficacitatea postei !!!

Diaspora va multumeste dragi postasi romani!
Ati mai dat o mana de ajutor atunci cand trebuie!

 

PUPINCURISMUL e MESERIA ta.....ghertoi , clébard de tomberon

Baga mare sa nu pierzi ritmul , hahahahahahahahaha 😂!!!
Nu uita, din cand in cand sa te stergi pe la gura cu hartie igienica 😊😁 ....daca ai . Daca nu lingeté ....

Orban a numit analfabeti mafioti la Posta Romana

stiti pe cine a numit Orban la conducerea Postei Romane?

ei bine, in afara de cativa lingai analfabeti de la PNL, a numit ca reprezentant al Guvernului si pe Radu Nicolescu, consilier personal al lui Orban.
Cine e Nicolescu asta? Pai e liderul filialei sector 6 a Coaliției Naționale pentru Modernizarea Romaniei condusă de Alexandru Cumpănașu.
Da, ati citit bine si nu e nici o greseala, fix asa.

USR#REZIST

pnl se pregateste sa fraudeze voturile din

Diaspora!!!!
Sa vedeti cum o sa apara buletinele de vot "pierdute" si toate o sa fie pentru npnl!!!!!

Cica coronavirus ar fi vinovat de intarziere...

Plicul meu, a stat blocat vreo 10 zile pana sa ajunga la mine. Am urmarit in fiecare zi unde anume se afla. Asta n-am patit in datile trecute. Am scris la AEP si au raspuns ca ar fi ingreunat transportul, punand totul pe seama pandemiei. Scurt dupa acest mail a sosit si plicul, probabil cu porumbelul. Am avut noroc sa ajunga la timp, dar si emotii. Sunt curioasa cum va fi data viitoare.

Bai MosTagrtza ce iti mananci pensia speciala obtinuta dupe

ani de munci la militzie, TU crezi ca e normal ca unul ca tine, sa imi hotarasca viitorul din Elvetia ?
Ce voteaza a "diaspora", cand noi AICI in RO nu ne stim alesii dispusi de partide pe listele lor ?
Daca NOI nu stim cine sunte cei ce se vor votati, voi ce votati mai draga, din ale strainatatzuri, din care sunteti atat de grijulii de viitorul tarii ???
Ieri citeam un post al unui roman stabilit in US, poate singular in sensul lui, caci al roman spunea un lucru de BUN SIMTZ, pe care nu l-am mai citit de la un alt "diasporean", ca nestiind REALITATILE tarii, dat fiind ca e plecat de ani de zile din RO iara despre sefii partidelor cunoaste atat cat s-a scris, neavand nici un fel de informatii despre candidati, considera neavenit sa isi manifeste dreptul de vot, in aceste conditii !
Tu, Mos batran si sclerozat, ce votezi mai neica, daca noi de aici nu ne stim candidatii din ale liste ???
PS Ce iti fac pitzipoancele pe care le trimiti la produs ??? Am auzit ca politzia din Helvetzia e pe urmele tale mai proxenetului !


Prima   1   2   Ultima
Platforma pentru solutionarea online a litigiilor