Ziare.com

Romanii din diaspora se plang ca mii de voturi prin corespondenta nu au mai ajuns la destinatie si au fost declarate invalide

de Sinziana Verestiuc
Sambata, 05 Decembrie 2020, ora 15:19

   

Romanii din diaspora se plang ca mii de voturi prin corespondenta nu au mai ajuns la destinatie si au fost declarate invalide
Potrivit calculelor Autoritatii Electorale Romane, peste 14.000 din cele 35.800 de voturi prin corespondenta trimise catre romanii din strainatate nu au ajuns la Bucuresti.

Singura sansa ca sa voteze este sa mearga la cea mai apropiata sectie pentru ca "procesul de inregistrare a voturilor prin corespondenta s-a incheiat in 3 decembrie", a spus pentru Libertatea Constantin Mituletu, presedintele AEP.

39.244 de romani din strainatate au trimis cereri pentru a vota prin corespondenta la alegerile parlamentare de duminica. Presedintele AEP, Constantin Mituletu, spune ca BEC a aprobat si trimis prin Posta Romana 38.500 de voturi prin corespondenta.

Insa, pana sambata dimineata, 5 decembrie, doar 21.329 de voturi au fost declarate valide, adica au ajuns in Romania, iar restul de 14.471 nu se stie ce s-a intamplat cu ele.

"Plicul NU a fost validat". Acesta este mesajul pe care l-au primit recent multi romani din strainatate din partea noreply@votstrainatate.ro, o adresa de e-mail care corespunde site-ului unde s-au inregistrat sa voteze prin corespondenta.

Presedintele Autoritatii Electorale Permanente (AEP), Constantin Mituletu, spune ca problema tine de "serviciile postale in pandemie" si ca ce nu s-a inregistrat pana pe 3 decembrie la AEP este pierdut.

"Vorbim de serviciile postale din alte tari. De aceasta operatiune se ocupa Posta Romana, noi nu facem altceva decat sa inregistram in sistemul informatic efectiv ce a ajuns la misiunile diplomatice ori la birourile pentru corespondenta. Aici nu tine de organizare, tine de serviciile postale in pandemie", a mai declarat Constantin Mituletu.

"Posta Romana stie, noi nu avem nicio atributie pe aceasta parte. Noi le pregatim, le dam, ei le trimit, le primesc. Este posibil ca serviciul respectiv sa nu fi fost recunoscut ca fiind gratuit, totul tine de contractul postei, nu avem nicio legatura. Noi primim sesizari pe votstrainatate.ro, am tot primit, totul este dus-intors in competenta postei. Sunt 21.329 si ceva venite din 39.000 si ceva, restul de 18.000 nu sunt", a completat seful AEP.

Ulterior, acesta a precizat sursei citate ca din cele 39.244 de cereri inregistrate pe site-ul votstrainatate.ro BEC a validat si trimis doar 35.800 de plicuri pentru votul prin corespondenta.

"S-a cerut la Posta sa ne spuna si sa lamureasca aceste aspecte. Inteleg ca sunt 35.800 de cereri validate si nu 39.000 cati s-au inscris. Din acestea, au plecat toate plicurile si o sa ne spuna Posta cate au ajuns la destinatari si cate s-au intors la AEP", a precizat Constantin Mituletu.

Citeste si: Alegeri parlamentare 2020. Cine este prima persoana care a dat "start" votului din Noua Zeelanda

Pe forumul Reddit Romania, mai multi romani din Olanda si Norvegia au raportat aceasta situatie in mesajele postate, scrie The Epoch Times Romania.

"Plicul dumneavoastra cu votul pentru alegerea Senatului si a Camerei Deputatilor din 6 decembrie 2020 NU A AJUNS la Biroul Electoral pentru Votul prin Corespondenta. Va rugam sa va indreptati catre cea mai apropiata sectie de vot".

"Trimis pe 17 noiembrie din Amsterdam, 2 voturi noi plus alti 2 prieteni, niciunul nu a ajuns".

"La fel, tot din Amsterdam x 2".

"Am trimis pe 18 noiembrie si mai stiu de alti 4 prieteni. Nici la ei nu a ajuns plicul si nici noi nu cred ca vom ajunge la sectia de votare din pacate (Olanda)".

"Al meu, (si al sotiei), nu a ajuns din Norvegia, plicurile au fost trimise la inceputul lui Noiembrie".

"Nici al meu nu a ajuns. Din Olanda".

Acestea sunt doar cateva dintre mesajele postate de catre romanii din diaspora pe Reddit.

Mesajele romanilor din diaspora FOTO Captura Reddit
Urmareste Ziare.com pe Facebook  si pe Instagram  Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.

Sursa: Ziare.com

Articol citit de 6987 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
44 comentarii
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

Aceste "alegeri" Parlamentare sunt o mare escrocherie PNL-ista

pentru a pune mana pe intreaga putere ...Alegerile sunt trucate si sacii cu buletinele de vot "stampilate si parafate si semnate" sunt deja pregatite de mult timp ....asteapta doar sa fie numarate si validate de mafia PNL-ista !
PREZENTA LA VOT VA FI ...de 80% ...ca asa va ordona Plavanul
si mafia PNL-ista !!!
O NOUA DICTATURA se profileaza pe cerul Romaniei ...
ps. TROLLUL postac MosGerila Craciun MacGigi Gingivita, Constant , coalar si deseu al natiunii va invita sa votati pentru viitorul Dictator .....si sluga lui manelistul Sica Mandolina....scripcarul fidel al Plavanului

 

 

Cred ca cineva de la Posta Romana si-a dat foc la valiza.

Pe de alta parte, care este ratiunea inchiderii votului prin corespondenta cu 3 zile inainte de incheierea votului in persoana? Normal ar fi ca ultima data de experdiere a plicurilor sa fie validata pe 6 decembrie, ora 24:00.

Daca expediez votul cu un plic stampilat 06.12.2020 23:59, acest plic trebuie validat ATUNCI CAND VA AJUNGE in Romania! Nu puteti conditiona validarea pe eficacitatea postei !!!

Diaspora va multumeste dragi postasi romani!
Ati mai dat o mana de ajutor atunci cand trebuie!

 

 

In plina PANDEMIE cand se moare pe capete din cauza contagiozitatii

Virusului ....sunteti trimisi la VOT ca vitele la cimitir si Arahat va da voie sa circulati LIBER pana la dupa miezul noptii , hahahahah , NUMAI CEI cu drept de vot , daca inteleg bine ... copiii , animalelel si cei fara drept de vot sunt obligati sa ramana inchisi !!!!
In ce tara traiti si ce democratie e asta unde sunteti impinsi de la spate sa mergeti sa votati obligat fortat de o MAFIE PNL-ista ce vrea sa instaureze DICTATURA ....asta deoarece sunt hotarati sa puna mana pe intreaga putere si sa guverneze fara OPOZITIE ....

 

 

PUPINCURISMUL e MESERIA ta.....ghertoi , clébard de tomberon

Baga mare sa nu pierzi ritmul , hahahahahahahahaha 😂!!!
Nu uita, din cand in cand sa te stergi pe la gura cu hartie igienica 😊😁 ....daca ai . Daca nu lingeté ....

 

 

Bah .....cand Presedintele tarii isi pune un

Prim.Ministru de acest "nivel" ....e evident ca-ti aminteste de "combinatia" Dragnea si Veorica ,si incercarea lor de a lune mana pe intreaga putere de Guvernare ....este creea ce a invatat Plavanul de la ei si lune in aplicare acum !!!
Va URMA O "GUVERNARE" PNL-ista Putinistica, si veti dansa dupa muzica si in ritmul impus de Plavan si Mafia pnl.....cam la fel cum sunteti"orientati" sa mergeti la vot si cum sunteti indemnati sa mergeti la cules de sparanghel etc ....tout simplement !!!!
"Alegerile" sunt TRUCATE si aranjate de mult timp , altfel NU VAD graba si insistenta Plavanului si a MAFIEI PNL-iste sa se mearga la vot in PLINA PANDEMIE
Se vede ca pandemia le-a stricat jocul ....si cu riscul de a mai muri cativa zeci de mii de oameni , ei risca TOTUL chiar daca prostimea nu-si da seama sau poate ca toti stiu dar nu au ce face ....iar cei din opozitie sunt prea corupti si cu bube ca sa poata PROTESTA ...

 

 

Vot prin corespondenta

Votez pentru a treia prin corespondenta, insa niciodata nu am fost asa de nesigura ca in acest an. Plicurile au ajuns foarte tarziu la noi. Eu am reactionat extrem de rapid, in aceeasi zi cand am primit plicul, am si dat fuga la posta sa-l expediez catre Romania. Sunt un caz fericit, aseara, dupa ora 20, am fost anuntata pe mail ca plicul a fost validat. Deja imi faceam planuri sa votez la sectie. Dar ii inteleg pe toti cei care sunt nervosi si suspiciosi in acest an. A mers foarte prost comparativ cu anii trecuti...sa dea Dumnezeu sa avem o schimbare in bine, si lucrurile sa se imbunatateasca semnificativ. Nu putem continua ca in ultimii 30 de ani. Mergeti la vot dragi romani!

 

 

USR#REZIST

o evidenta bataie de joc. PNL a inlocuit politrucii PSD cu tot felul de lingai liberali analfabeti si i-a pus sefi, inclusiv la Posta Romana.

asa mii de romani nu vor putea vota.

restul e can-can.

 

 

In afara faptului ca, probabil Pos2ta Romana este controlata de

Ciuma Rosie, afirm, cu date, ca Posta Romana este adunatura de borfasi. In anul 2017 mi-au furat 25% din corespondenta externa neinregistrata, in anul 2018, dupa ce le-am facut 23 de reclamatii procentul a scazut la 5% dar in 2019 iar a ajuns la 15%. Anul acesta le-am facut o reclamatie pentru o scrisoare inregistrata, mi-au spus ca imi dau raspunsul in doua luni (desi in 5 minute ar fi putut cauta in calculator unde a ajuns plicul) si dupa 6 luni n-am nici un raspuns. Asta-i Posta Romana, o adunatura de jeguri (binenteles nu oamenii care muncesc acolo zi de zi, cinstit, cei care fac managementul acestei cloace de nemernici)

 

 

Oranizator

Holera Galbena si individul care a confiscat romanilor Arculd e Triumf. Maestrii ai hotiei - de la copii, pensioari la voturu

 

 

Exista precedentul la europarlamentare

Lukovidu stie ca diaspora a preferat si probabil mai prefera inca USR si e mai bine sa faca o minima selectie a voturilor sosite prin corespondenta. Degeaba te lupti tu aici cu pesede daca diaspora iti da munca peste cap: selectie preventiva ca e mai bine.

 

 

Sabotaj !!

Am trimis plicul din Marea Britanie aproape imediat după că l-am primit pentru ca in final să primesc mesajul că nu a ajuns. E revoltător, autoritățile trebuie sa ancheteze serios incidentul care a afectat mii de votanți in condițiile in care din cauza pandemiei accesul multora la secții e imposibil. Oare cine se teme de votul nostru ?

 

 

Ma ingrijoreaza absenta lui VARAN :)))

Vad ca bizon & mosg1 mai dau inca din buze :)))
Varanul este bolnavior?
Din cauza bolilor intestinale nu mai are curaj sa tuseasca sau sa stranute?
Si-a umplut deja pampesul?

Acum este momentul cel mai bun sa se asocieze wert#usr cu bizon#psd :)))
USR love PSD.
Si invers, PSD love Plus :)))

Les jeux sint faites. Bila se invarteste!
12, galben si par CASTIGA :))))

 

 

Este o diferenta intre hotii, care aparin aceleasi

Psd si pnl sunt bucati din Fsn-ul Brucano Iliescian si nu este nici o diferenta de gindire intre ele, numai faptele: hotii Romäniei!
Usr-Plus,este partidul nepotilor securisti, ce au dat lovitura de stat si impuscat in ziua de craciun pe Ceausescu!
Ei au distrus economic Romania, ei au facut o colonie din Romania, ei controleaza si manipuleaza tot!
Cine nu a fost partas are o pensie de la 2400 lei in jos, cine ii apara au pensii speciale si se pot pensiona la 40 de ani!
Nu exista un popor mai *** in EU ca poporul, care azi stau la cersit in fata magazinelor din occident, cu bautura si manelele linga ei.
Deci daca inainte erau la cersit tiganii din Balcani la toate colturile de strada, acum avem parte de cea mai mare decadere a neamului de la Burebista la Dragnea!
Iesiti in strada si schimbati constitutia lui Brucan, luati dreptul SRI de a manipula si controla intreprinderile romanesti si interziceti drepturi individuale pentru anumite profesii, toti romanii trebuie sa aiba aceleasi drepturui intr-o societate democratica.
Eomania nu estre o societate democratica, este o tara controlata politienesc politic prin intermediul politiei si jandarmeriei.
Sistemul juridic, politia, jandarmeria, serviciile si sistemul politic trebuie schimbat din radacini.
Atentie: - nici o activitate din toate domeniile nu trebuie så fie mai mare decit 2 legislatii, deci nimic pe viatå!
Cit veti dormi in curte, si nu veti cere drepturile democratice, veti linge coada catelului!

 

 

Vot prin corespondenta...

Locuiesc in Canada, si este pentru prima oara cind am votat prin corespondenta. Votul prin corespondenta, asa cum a fost el organizat acum, este o imbecilitate, daca nu este chiar rea-vointa penala. Instructiunile care insoteau materialul de votare, scrise si pictoriale, au fost in totalitate gresite. Cuvintul "votat" lipsea de pe stickere, forma pictoriala a stickerelor a fost gresita (un patrat in loc de dreptunghi), etc.
Data stabilita de 3 Decembrie pentru primirea voturilor in Romania a fost total nerealista si ilogica. Pentru ca voturile sa fi ajuns pe 3 decembrie, acestea ar fi trebuit sa fi fost trimise in primele 3-4 zile dupa primirea plicului in strainatate. Apoi, nici un astfel de actiune, care necesita o data limita pentru posta, in tarile civilizate, cel putin, nu impune o data precisa de sosire, ci impune o data a depunerii plicului la posta de expeditie, acolo unde se inregistreaza pe stampila postei data expedierii. Si asta tocmai pentru ca este foarte greu de controlat data sosirii plicului la destinatie in Romania.
Deci totul a fost facut cu un disprety total si inetntionat fata de alegatori, si in favoarea mafiei PSDiste!!!

 

 

Mosule, tremuri ca daca castiga USR ramai fara pensia speciala

uite ca daca castiga USR o sa ramai fara pensia aia speciala de turnator.

nu-i nimic, te descurci tu cumva....

 

 

Prima   1   2   3   Ultima
Platforma pentru solutionarea online a litigiilor