USL Cluj a castigat in mod direct trei mandate de deputat si unul de senator, restul mandatelor urmand sa fie obtinute prin redistribuire, conform rezultatelor prezentate de BEJ luni, dupa numararea tuturor voturilor.
Biroul Electoral Judetean Cluj a prelucrat voturile din toate cele 652 de sectii din judet, potrivit NewsIn.
Cele trei mandate de deputat au fost castigate de Radu Zlati (Colegiul 5), Cornel Itu (Colegiul 6) si Elena Uioreanu (Colegiul 9), iar mandatul de senator a fost obtinut de Marius Nicoara.
La Camera Deputatilor, USL a obtinut 46,20% din voturi, ARD - 23,13%, UDMR - 12,99%, PP-DD - 10,39%, PRM - 2,46%, PPMT - 1,68%. Candidatul independent Liviu Alexa a obtinut 1,17% din voturi.
La Senat, USL a obtinut 47,52%, ARD - 24,26%, UDMR - 13,20%, PP-DD - 10,30%, PRM - 2,77%, PPMT - 1,92%.
In judetul Cluj, exista 14 colegii (10 la Camera Deputatilor si 4 la Senat).
Cei mai cunoscuti candidati din judet care nu au obtinut direct mandate sunt Mircia Giurgiu, din partea USL, Adrian Papahagi si Alin Tise din partea ARD, Peter Eckstein-Kovacks de la UDMR si Gheorghe Funar de la PRM.
Rezultate alegeri parlamentare 2012
Alegeri parlamentare Cluj 2012
Candidatii USL
Nechita Adrian Oros - PNL - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Steluta - Gustica Cataniciu - PNL - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Aurelia Cristea - PSD - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Irimie Popa - PSD - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Radu Zlati - PNL - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Cornel Itu - PSD - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Ilarie Ivan - PSD - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Vasile - Tudor Grumaz - PNL - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Elena Ramona Uioreanu - PNL - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Leonard Artur Horvath - PC - Colegiul 10 Camera Deputatilor
Mircia Giurgiu - PSD - Colegiul 1 Senat
Serban Radulescu - PC - Colegiul 2 Senat
Marius Nicoara - PNL - Colegiul 3 Senat
Alexandru Cordos - PSD - Colegiul 4 Senat
Alegeri parlamentare 2012 Senat Cluj
Candidatii ARD
Razvan - Adrian Papahagi - PDL - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Daniel Buda - PDL - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Petru Calian - PDL - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Adrian Gurzau - PDL - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Felicia Gheorghiu - FC - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Mihaela - Rodica Suciu - PDL - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Rares Stelian Rusu - PDL - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Vicentiu - Mircea Irimie - PDL - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Alexandru Coroian - PDL - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Gabriela Angela Radoiu Les - FC - Colegiul 10 Camera Deputatilor
Alin - Paunel Tise - PDL - Colegiul 1 Senat
Ovidiu Vasile Calin - PDL - Colegiul 2 Senat
Ramon Moldoveanu - PDL - Colegiul 3 Senat
Ioan Cristian Haiduc - PDL - Colegiul 4 Senat
Alegeri parlamentare 2012 Camera Deputatilor Cluj
Candidati PP-DD
Termure Alexandru - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Platon Mihai Ionut - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Crisan Rozalia - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Letfalvi Hunor - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Kepiro Vasile - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Gidar Petre - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Moldovan Ioan - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Nemes Lucian Bogdan - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Costea Sorin - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Igna Liviu Sorin - Colegiul 10 Camera Deputatilor
Tagorean Iuliu Mirel - Colegiul 1 Senat
Danila Augustin - Colegiul 2 Senat
Ianchis-Ghete Iulia Ligiana - Colegiul 3 Senat
Niculescu Ioan - Colegiul 4 Senat
Candidati UDMR
Olah Emese - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Peter Istvan - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Csoma Botond - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Kinizsi Zoltan - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Torok Balint - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Szasz Stefan-Rudolf - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Hegedus Csilla - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Balogh Andras - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Okos-Rigo Denes - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Mate Andras - Colegiul 10 Camera Deputatilor
Eckstein-Kovacks Peter - Colegiul 1 Senat
Laszlo Attila - Colegiul 2 Senat
Lorinczi Zoltan - Colegiul 3 Senat
Vakar Istvan-Valentin - Colegiul 4 Senat
Candidati PRM
Nicoara Dan - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Maja Cornel - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Ciorca Ioan - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Cont Ioan - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Toderici Valeri - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Hitian Nicolae - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Tulai Alexandru - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Zmolea Dan-Vasile - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Dima Alexandru - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Sopon Cristian - Colegiul 10 Camera Deputatilor
Gheorghe Funar - Colegiul 1 Senat
Avram Ioan - Colegiul 2 Senat
Danciu Ion Pavel - Colegiul 3 Senat
Iurian Mihai - Colegiul 4 Senat