UDMR a castigat detasat alegerile in Covasna. Din sase mandate de parlamentar, UDMR si-a adjudecat cinci cu peste 50%.
Potrivit rezultatelor finale comunicate luni de Biroul Electoral Judetean citate de Agerpres, la Senat, colegiul Sfantu Gheorghe-Baraolt a fost castigat de fostul manager public al judetului Covasna, Klarik Laszlo, iar colegiul Targu Secuiesc-Intorsura Buzaului de deputatul Olosz Gergely.
Mandatul de deputat in colegiul Sfantu Gheorghe i-a revenit fostului subsecretar de stat Marko Attila, iar in colegiul Baraolt a castigat deputatul Marton Arpad, la Targu Secuiesc, deputatia revenind omului de afaceri Fejer Laszlo Odon.
Cel de-al patrulea mandat de deputat, cel din colegiul Intorsura Buzaului, va intra la redistribuire, deoarece nici unul dintre candidati nu a obtinut peste 50% si este posibil sa ajunga la unul dintre partidele romanesti care au intrat in Parlament, respectiv fie la Horia Grama (USL), Valentin Ionascu (ARD) sau Mathe Mihail (PP-DD).
In judetul Covasna participarea la vot a fost de 39,74%.
Rezultate alegeri parlamentare 2012
Alegeri parlamentare Covasna 2012
Candidati USL
Emil Pantelimon - PNL - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Corina Bote - PNL - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Dan Suciu - PC - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Horia Grama - PSD - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Radita Palela - PSD - Colegiul 1 Senat
Marius Lucian Obreja - PNL - Colegiul 2 Senat
Alegeri parlamentare 2012 Senat Covasna
Candidatii ARD
Viorel Radu - PDL - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Robert Sorin Radu - PDL - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Liviu Vasile Comaneci - PDL - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Valentin Ionacu - PDL - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Ion Gheorghe - PDL - Colegiul 1 Senat
Petre Strachinaru - PDL - Colegiul 2 Senat
Alegeri parlamentare 2012 Camera Deputatilor Covasna
Candidatii PP-DD
Stefan Radu Doru - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Vasile Ciornobreve - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Ion Diaconu - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Mathe Mihail - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Radu Corneliu Butnaru - Colegiul 1 Senat
Candidatii UDMR
Marko Attila - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Thiesz Janos - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Marton Arpad - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Fejer Laszlo - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Olosz Gergely - Colegiul 1 Senat
Klarik Laszlo - Colegiul 2 Senat
Candidatii PRM
Magherusan Mircea - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Ardelean Livu - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Agrigoroei Gica - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Manole Victor - Colegiul 1 Senat
Mocanu Teodor - Colegiul 2 Senat