Fotbalistul echipei Universitatea Cluj, Alexandru Chipciu, a declarat după meciul cu Universitatea Craiova, scor 1-2 în Superliga, că a fost “un circ total” ce s-a întâmplat. El a criticat felul în care s-a comportat Sorin Cârţu, l-a ironizat pe Marius Şumudică, dar a amintit și de Călin Georgescu, candidatul independent la prezidențiale.
”Aș vrea să spun că rasa asta, homo sapiens, are o capacitate reflectivă, își tot schimbă comportamentul, la ei nu se poate (n.r. – cei de la Craiova). Asta e educația noastră! Apoi, vom fi surprinși că am votat un debil mintal (n.r. Călin Georgescu), două milioane de oameni, după aia ne mirăm, suntem surprinși de ce se întâmplă.
40 de ani am fost conduși de un dement, de un incult (n.r. Nicolae Ceaușescu). N-ai cum să miroși a alcool, să-ți iei foștii jucători de gât (n.r. referitor la gesturile de care este acuzat Sorin Cârțu)”, a spus Alex Chipciu, un jucător cu 47 de selecții la naționala României.
O reacție dură la declarația lui Chipciu îi aparține impresarului Florin Manea, care i-a cerut fotbalistului să nu mai facă asemenea afirmații.
”Ne-a omorât și Chipciu ăsta. S-a găsit Einstein de România, Chipciu. Ne dă lecții acuma, vorba lui Săpunaru.
A învățat și el trei cuvinte și acuma ne dă lecții cu cine să votăm, cum să jucăm. Să ne lase Chipciu în pace că deocamdată mai are de mâncat mult să ajungă la nivelul unor oameni de care el vorbește.
Einstein de România. Mi s-a părut deplasată și declarația că două milioane de români au votat un debil mintal.
Adică bun, te iei de Șumi, te iei de Georgescu, bă, dar te iei de toți românii acuma? Dacă românii l-au votat, foarte bine.
Vii tu, Chipciule, să ne dai lecții, că votăm debili mintali. Dacă se împarte România în două după declarațiile lui Chipciu înseamnă că nu ne mai putem vindeca”, a spus Manea la Fanatik.ro.