Gol pentru singurul fotbalist român care joacă în Portugalia

Joi, 09 Februarie 2023, ora 06:57
1421 citiri
Alex Dobre a marcat pentru Famalicao FOTO facebook

otbalistul român Alexandru Dobre a marcat primul său gol pentru formaţia FC Famalicao, în meciul câştigat cu 4-1 în faţa formaţiei de ligă secundă B-SAD, miercuri seara, pe teren propriu, în sferturile de finală ale Cupei Portugaliei.

Dobre a deschis scorul în min. 37, cu un şut din marginea careului mic. Pentru Famalicao au mai înscris Jhonder Cadiz (57, 59) şi Ivan Jaime (68), în timp ce golul de onoare al oaspeţilor a fost reuşit de Ruben Oliveira (65).

Alex Dobre, împrumutat în această iarnă de la Dijon, are cinci meciuri jucate pentru Famalicao (patru în prima ligă portugheză).

Famalicao s-a calificat în semifinale, fază în care o va înfrunta pe câştigătoarea duelului dintre Academico de Viseu şi FC Porto. Semifinalele se vor juca în dublă manşă.

Parlamentul din Portugalia, în blocaj din prima ședință. Nu există o majoritate stabilă, care să conducă țara
Reunit pentru prima dată de la alegerea sa pe 10 martie, Parlamentul portughez a suferit deja de pe urma fragmentării sale între dreapta moderată, socialişti şi extrema dreaptă, nereuşind...
Victorie uriașă pentru România, care a învins Germania. Perla lui Hagi a adus victoria în prelungiri
Germania U19 – România U19 2-3! Adrian Mazilu a înscris un gol uriaş în minutul 90+4 şi i-a ajutat pe tricolori să producă surpriza în grupa de la Turul de Elită. România a deschis...