Carstea si Halep, eliminate la US Open. Dulgheru merge mai departe

Marti, 31 August 2010, ora 23:10

Sorana Carstea si Simona Halep au fost eliminate in runda inaugurala a turneului de Mare Slem de la US Open, doar Alexandra Dulgheru reusind sa se califice in turul 2.

Sorana a confirmat din nou perioada slaba pe care o traverseaza, cedand fara drept de apel partida cu suedeza Sofia Arvidsson, scor 1-6, 2-6.

Simona Halep insa i-a dat o replica excelenta sarboaicei Jelena Jankovici, dar a pierdut disputa in 3 seturi. Jankovici a castigat primul set cu scorul de 6-4, insa Simona a revenit spectaculos si s-a impus in actul secund cu acelasi scor.

Sportiva noastra, in varsta de doar 18 ani, a avut minge de meci in setul decisiv, la scorul de 5-4, insa Jankovici a reusit sa intoarca meciul si sa se impuna cu scorul de 7-5.

Alexandra Dulgheru, cea mai in forma jucatoare de tenis a Romaniei, a acces in turul secund dupa ce a depasit-o in prima runda pe frantuzoaica Julie Coin, scor 6-3, 6-1.

In turul 2, Dulgheru o va infrunta pe Sofia Arvidsson, suedeza care a eliminat-o pe Sorana Carstea.