Alexandra Dulgheru, victorie extraordinara la Roma: A eliminat o favorita!

Miercuri, 13 Mai 2015, ora 18:54
48714 citiri

Alexandra Dulgheru s-a calificat miercuri in optimile de finala ale turneului WTA de la Roma.

In turul secund din capitala Italiei, sportiva noastra a eliminat-o cu mari emotii, scor 1-6, 6-4, 7-6, pe Lucie Safarova, favorita numarul 12 la Roma.

Alexandra, ajunsa pe tabloul principal dupa ce a evoluat in calificari, a inceput cum nu se putea mai prost meciul cu Safarova, pierzand fara drept de apel primul set.

In actul secund al partidei ea a inceput sa puna probleme, reusind breakul, insa a avut la randul ei probleme in a-si mentine serviciu. Pana la urma a reusit sa isi pastreze calmul si sa se impuna.

"Decisivul" a avut o desfasurare aproape indredibila. Alexandra a avut sansa de a inchide partida devreme, insa Safarova a egalat la 6 si a trimis setul in tiebreak.

Dulgheru s-a distantat din nou, a avut trei mingi de meci, insa a fost inca o data egalata la 6, abia apoi reusind sa se impuna.

In optimile de finala, Alexandra o va intalni pe Ekaterina Makarova.

Intalnirea dintre Dulgheru si Safarova a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul acesteia:

Alexandra Dulgheru - Lucie Safarova 1-6/ 6-4/ 7-6 (6)

18:54 - VICTORIE URIASA PENTRU DULGHERU!!!

18:45 - Partida se va decide la tiebreak!

18:33 - Alexandra iroseste trei mingi de meci si ii permite Safarovei sa egaleze la cinci.

18:28 - Din pacate, Dulgheru isi pierde serviciul. Ramane insa in avantaj.

18:23 - Extraordinar! Inca un break pentru Alexandra, care va servi pentru castigarea partidei!

17:55 - Break Alexandra! Se distanteaza in setul al doilea!

17:43 - Superba revenire a Alexandrei, care castiga setul al doilea!

17:32 - Un set extrem de curios, in care cele doua jucatoare nu reusesc sa isi pastreze serviciul.

17:15 - Rebreak al Safarovei, care revine la conducere in setul secund.

17:06 - Break si pentru Dulgheru!

17:01 - Safarova incepe setul secund cu un break. Alexandra nu se regaseste.

16:55 - Pierde fara drept de apel primul set Alexandra.

16:42 - Reuseste primul break Safarova.

16:26 - Incepe meciul! Safarova serveste prima.

16:14 - S-a incheiat meciul programat inaintea disputei dintre Alexandra si Lucie, acum le asteptam pe cele doua pe teren.

INFO: Alexandra si Lucie s-au intalnit o singura data in circuitul feminin, tocmai in 2010, atunci cand sportiva din Cehia s-a impus greu, in trei seturi.

INFO: Alexandra ocupa in prezent locul 72 in clasamentul WTA, in timp ce Safarova este a 14-a jucatoare a lumii.

Alexandra Dulgheru avanseaza la Roma dupa o revenire spectaculoasa

INFO: Dulgheru s-a calificat in aceasta runda dupa ce a trecut de calificari, iar in primul tur a depasit-o cu emotii pe Misaki Doi, scor 6-7 (2), 6-3, 6-3.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Dulgheru Safarova Roma, #Safarova Dulgheru Roma, #Alexandra Dulgheru turneu Roma , #WTA