Medalie pentru România la Mondialul de gimnastică. Cine e junioara care s-a apropiat de aur

Duminica, 02 Aprilie 2023, ora 16:10
3477 citiri
Alexia Gabriela Vănoagă

Gimnasta Alexia Gabriela Vănoagă a obţinut, duminică, medalia de argint în finală la bârnă, la Campionatul Mondial de juniori, din Antalya.

Gimnasta tricoloră a fost notată cu 12,833, cu care s-a clasat pe locul 2.

Pe podium au mai urcat Hanyue Yu (China, 13,133) şi Cristella Burnetti-Burns (Canada, 12,600).

La individual-compus, finală, Alexia Gabriela Vănoagă s-a clasat pe locul 17 (47.865), iar Crina Tudor a fost pe locul 21 (45.465). Echipa României a ocupat locul 8 (97,964 puncte), podiumul fiind ocupat, în ordine, de Japonia, SUA şi Italia.

La masculin, echipa tricoloră a fost pe locul 25 (145,897 puncte), iar componenţii David Puicea, Iustin Mihai şi Norbert Marcu nu au reuşit vreo calificare în finalele individuale.

Încă o medalie fantastică pentru România, cu fiul lui Mihai Covaliu în echipă
Echipa masculină de sabie juniori a României a cucerit sâmbătă, la Riad, în Arabia Saudită, medalia de argint a probei, în cadrul Campionatelor Mondiale de Scrimă pentru cadeţi şi...
Veste teribilă pentru naționala României. Internaționalul scos cu targa de pe teren va lipsi la Euro 2024 VIDEO
Selecționerul Edi Iordănescu a primit o veste neplăcută de la unul dintre cei mai în formă internaționali români, în perspectiva participării României la Euro 2024. Astfel, Olimpiu...
#Alexia Gabriela Vanoaga, #Romania, #medalie, #mondial, #gimnastica , #stiri din sport