Românul Alin Firfirică a prins finala de 8 la Mondialul de atletism. Pe ce loc s-a clasat aruncătorul

Miercuri, 20 Iulie 2022, ora 10:15
1829 citiri
Alin Firfirică

Sportivul român Alin Alexandru Firfirică s-a clasat pe locul 7 în finala probei de aruncare a discului, marţi, la Campionatele Mondiale de atletism de la Eugene (Oregon/SUA), cu performanţa de 65,57 metri, cea mai bună a sa din acest sezon.

Firfirică (CSA Steaua) prinsese finala cu a noua performanţă din calificări - 65,54 m.

Medalia de aur a fost cucerită de slovenul Kristjan Ceh (23 ani), cu 71,13 m, record al Campionatelor Mondiale, podiumul fiind completat de lituanienii Mykolas Alekna (69,27 m) şi Andrius Gudzius (67,55 m).

Campionul olimpic en titre, suedezul Daniel Stahl, s-a clasat pe locul al patrulea (67,10 m).

În proba feminină de săritură în înălţime, românca Daniela Stanciu a ocupat locul 10, cu 1,93 metri, rezultat pe care l-a reuşit şi în calificări. Titlul mondial a fost câştigat, surprinzător, de australianca Eleanor Patterson (26 ani), cu 2,02 m, care s-a impus în faţa favoritei, ucraineanca Iaroslava Mahucih (2,02 m), departajarea fiind făcută la numărul de încercări. Medalia de bronz a revenit italiencei Elena Vallortigara (2,00 m).

Aceasta este prima medalie internaţională pentru Patterson, clasată pe locul cinci la Jocurile de la Tokyo, unde Mahucih a încheiat pe locul secund.

Campioana olimpică en titre, rusoaica Maria Lasiţkene, este privată, ca toţi compatrioţii săi, de competiţiile internaţionale, de la invadarea Ucrainei de către armata rusă.

Delegaţia României la Mondialele de la Eugene cuprinde opt sportivi, patru fete şi patru băieţi: Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Ana Veronica Rodean (35 km marş), Mihaela Acatrinei (35 km marş), Andrei Rareş Toader (aruncarea greutăţii), Alexandru Mihăiţă Novac (aruncarea suliţei), Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului) şi Marius Iulian Cocioran (35 km marş).

Meci fabulos în semifinala Cupei Angliei. Ce-a pățit Manchester United, după ce a condus cu 3-0 contra unei echipe din liga a doua
Echipa engleză Manchester United s-a calificat în finala Cupei Angliei, după ce a învins-o la lovituri de departajare pe divizionara secundă Coventry City, scor 4-2. În timpul regulamentar,...
Maghiarul care a depășit toate așteptările la ATP Țiriac Open. Cu cine va juca finala
Jucătorul argentinian de tenis Mariano Navone şi jucătorul maghiar Marton Fucsovics s-au calificat sâmbătă în finala turneului ATP 250 Ţiriac Open, de la Bucureşti. Argentinianul...