A doua medalie de aur pentru gimnasta Amalia Puflea la Olimpiada europeană a juniorilor

Sambata, 30 Iulie 2022, ora 16:51
2660 citiri
Amalia Puflea

Gimnasta Amalia Puflea a obţinut, sâmbătă, medalia de aur şi în finală la sol, la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE), de la Banska Bistrica (Slovacia). Este a 19-a medalie pentru România.

Amalia Puflea a fost notată cu 13.200, cu care s-a clasat pe locul 1. În aceeaşi finală, Sabrina Voinea a ocupat locul 5 (12.700).

Tot sâmbătă, Amalia Puflea a câştigat aurul la bârnă (13.366), iar vineri, Sabrina Voinea a încheiat finala la sărituri pe locul 4 (medie de 13.266 puncte) şi Amalia Ghigoarţă a fost pe 5 la paralele (12.933).

Gimnastica feminină tricoloră a mai obţinut la FOTE medalia de aur pe echipe şi argint la individual-compus (Amalia Puflea).

La competiţia din Slovacia, România a obţinut 19 medalii - cinci medalii de aur, opt de argint şi şase de bronz.

Delegaţia României la FOTE2022 a fost formată din 92 de sportivi, înscrişi în competiţiile de atletism, ciclism, gimnastică, handbal, înot, judo, tenis şi volei.

La ediţia FOTE din 2019, România a încheiat cu un bilanţ de 19 medalii: 4 de aur, 10 de argint şi 5 de bronz.

David Popovici, cu gândul la JO 2024: ”Un aur olimpic nu m-ar face mai fericit”
David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, a cucerit patru medalii de aur la Campionatele Naţionale de înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni, dar principalul...
Medaliat la Europene, trăiește din salariul minim: ”Ori mă mut din țară, ori mă las. Nu se mai poate așa!”
Înotătorul român Andrei Ungur (25 de ani), medaliat cu bronz la Campionatele Europene în bazin scurt de la Otopeni în proba de 100 m spate, în 2023, a dezvăluit dificultățile financiare...