România are viitor în gimnastică. Tânăra Amalia Puflea, medalie de bronz la Europene

Duminica, 14 August 2022, ora 13:34
1900 citiri
Amalia Puflea

Gimnasta junioară Amalia Puflea a obţinut, duminică, medalia de bronz, în finală la bârnă, la Campionatul European de la Munchen. Tot duminică vor avea loc şi finalele pe aparate la senioare, cu Ana Bărbosu la start, la bârnă şi sol.

Puflea a fost notată cu 12.400, cu care a obţinut medalia de bronz. Podiumul a fost completat de Anna Laşcevska (Ucraina, 13.200) şi Arianna Girllo (Italia, 12.600). Amalia Ghigoarţă, prima în calificări la bârnă, s-a clasat pe locul 6 (11.866).

Tot duminică, la paralele, Amalia Ghigoarţă s-a clasat pe locul 8 (11.900).

În schimb, puțin mai devreme, Sabrina Maneca Voinea a cucerit aurul la sărituri.

În finalele pe aparate vor mai concura, duminică, la junioare, Amalia Puflea şi Sabrina Voinea (la sol), iar la senioare, Ana Bărbosu, la bârnă şi sol.

Sportiva a cucerit în luna august o medalie de aur la sol și o medalie de bronz la bârnă la Campionatul European de la Munchen. Amalia Puflea are 15 ani și se află la Deva, unde este...
Cătălin Drulă, posesor de BMW, despre BMW-urile cumpărate de „Poliția lui Bode”: „Președintele și prietenul său sunt mulțumiți”
Președintele USR, Cătălin Drulă, posesor de BMW, potrivit declarației sale de avere, acuză Poliția Română că la achiziția de mașini noi a întocmit un caiet de sarcini cu dedicație,...