Ana Bogdan face senzație la WTA Portoroz. Românca a trecut de cea care a învins-o pe Serena Williams la US Open

Marti, 13 Septembrie 2022, ora 14:49
3024 citiri
Ana Bogdan

Tenismena Ana Bogdan (65 WTA) s-a calificat marți în turul doi al turneului de la Portoroz (Slovenia), învingând-o pe australianca Ajla Tomljanovic (34 WTA).

Ana Bogdan s-a impus după un meci de două ore și jumătate, scor 7-5, 4-6, 6-1, în fața jucătoarei care va intra în istorie drept cea care a ”pensionat-o” pe Serene Williams, la US Open 2022, în meciul de adio al americancei.

În turul următor la Portoroz, Ana Bogdan o va înfrunta pe învingătoarea duelului Tamara Zidansek (Slovenia) - Anastasia Zaharova (Rusia).

Clasamentul în care Simona Halep conduce detașat în WTA, mult peste Serena Williams și Maria Șarapova. Ce s-a întâmplat la WTA Miami
Eliminată în primul tur la WTA Miami, la revenirea sa în tenis după un an și jumătate, Simona Halep e în continuare pe primul loc într-un clasament inedit. Primele sferturi de finală de...
Ce a făcut Serena Williams cu mare parte din banii câștigați din tenis
Cu aproape 95 de milioane de dolari câștigați în timpul carierei, Serena Williams deține recordul all-time la acest capitol. Averea ei este însă mult mai mare, grație contractelor de...