Ana Bogdan, la un pas de o mare surpriză la Roland-Garros. Românca a servit pentru meci cu o super-favorită

Luni, 23 Mai 2022, ora 17:35
3813 citiri
Ana Bogdan

Ana Bogdan, locul 93 WTA, a fost aproape de o mare surpriză în meciul din primul tur de la Roland-Garros cu Victoria Azarenka din Belarus, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 15. Jocul a fost întrerupt la scorul de 7-6 (7), 3-3, din cauza ploii, după aproximativ 90 de minute.

Ana Bogdan a făcut un prim de excepţie, deşi a fost condusă în permanenţă, cu 4-1, 5-2, cu două break-uri, 6-5, cu break. Românca a luptat extraordinar şi a reuşit să trimită setul în tie-break. Azarenka a condus iar, cu 6-3, dar nu putut să închidă jocul, parţial din cauza propriilor erori, dar şi în urma frumoasei evoluţii a adversarei ei. Bogdan a fost cea a care a câştigat setul, cu 7-6 (7), la a doua minge, după o oră şi zece minute de la start.

În setul secund, meciul a fost întrerupt la scorul de 3-3, din cauza ploii. Şi în acesta, sportiva din Belarus a condus cu 3-1, dar din nou Bogdan a revenit şi a egalat.

La reluare, Ana Bogdan și Azarenka au mers cap la cap, iar românca a condus cu 6-5, având și serviciul. Din păcate, tenismena din Belarus a egalat, a câștigat tie-break-ul, după care s-a impus categoric în setul decisiv, scor final 7-6, 6-7, 2-6, după trei ore de joc.

O nouă tenismenă de top a intrat în ”clubul mămicilor” din WTA. E campioană olimpică și fost număr 4 mondial
Campioana olimpică la tenis Belinda Bencic, în vârstă de 27 de ani, a devenit mamă. Sportiva elveţiană a adus pe lume, marţi, o fetiţă care se numeşte Bella. Bencic are de câţiva...
Rafael Nadal, anunț îngrijorător: ”Dacă ar fi mâine, nu aș juca”
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal, fost lider ATP, spune că va juca la Roland-Garros, al doilea turneu de Mare Şlem al anului, doar dacă se va simţi suficient pregătit, scrie AFP. La...