Ana Bogdan se califica in turul II la US Open dupa un meci excelent

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Luni, 26 August 2019, ora 19:21
18286 citiri

Ana Bogdan este prima romanca ce reuseste sa se califice in turul II de la US Open, ea facand un meci excelent luni seara la Flushing Meadows.

Sportiva noastra a trecut in doua seturi, scor 6-3, 6-1, de Harriet Dart, o britanica in varsta de 23 de ani.

Primul set a inceput intr-o maniera echilibrata, cele doua jucatore mergand cap la cap cu serviciul pana in game-ul sapte.

Echilibrul a fost rupt de reprezentanta noastra, care a reusit breakul si apoi si-a concretizat serviciul, distantandu-se decisiv. Inca un break i-a adus victoria in actul inaugural.

Setul secund a fost si mai dezechilibrat, iar doua breakuri au dus-o pe Ana la un incredibil 5-0. Dupa o minge de meci ratata pe serviciul advers, Bogdan si-a facut apoi serviciul si s-a calificat mai departe in turul II.

Victoria ii aduce Anei 58 de mii de dolari si 45 de puncte in clasamentul WTA.

Ana Bogdan va juca in turul secund cu invingatoarea duelului dintre Petra Martic si Tamara Zidansek.

Ana Bogdan - Harriet Dart 6-3/ 6-1

19:21 - Game, set si meci, Ana Bogdan!

19:05 - Vine si al doilea break din acest set si Ana este tot mai aproape de victorie!

18:57 - Ana se descurca excelent si incepe setul secund cu game si break.

18:46 - Sportiva noastra reuseste al doilea break si castiga primul set!

18:37 - Ana face breakul si preia conducerea in game-ul sapte!

18:17 - Debut echilibrat de meci, cu game-uri la serviciu pentru ambele sportive.

18:09 - Incepe partida cu Dart la serviciu.

18:05 - Sunt pe teren cele doua sportive.

Membru USR, agresat când strângea semnături, în București: ”Au rupt câteva liste, noi vom strânge şi mai multe”
USR anunţă că, miercuri, un membru USR a fost agresat în timp ce strângea semnături în zona Lujerului din Sectorul 6, Bucureşti. ”Ieri, un membru USR a fost agresat în timp ce...
REPER ar vrea candidați comuni cu Alianța Dreapta Unită, la Capitală: "Luăm cu toții decizia matură de a ne așeza cât mai repede la masă"
REPER, partidul condus de fostul premier Dacian Cioloș, anunță că a trimis o invitație la dialog colegilor de la USR, PMP și Forța Dreptei, filialele din București, în vederea găsirii...