Home > Personalitati > Ana Ivanovici > Jelena Jankovic
Castigatoare surpriza a turneului WTA de la Mallorca

Duminica, 19 Iunie 2016, ora 21:24

Tenis / stiri tenis

Chiar daca la acest turneu au participat jucatoare cu nume, precum Garbine Muguruza, proaspat invingatoare la Roland Garros, Jelena Jankovici, Ana Ivanovici sau Kiki Mladenovici, castigatoarea primului turneu organizat pe iarba de la Mallorca a fost un nume surprinzator. Este vorba de Caroline Garcia din Franta, favorita 6 si locul 39 WTA, care a dispus in finala de o alta mare surpriza, Anastasia Sevastova din Letonia, scor 6-3, 6-4, dupa o ora si 17 minute. La turneul din Spania a participat si Sorana Carstea, care a pierdut in sferturi in fata Jelenei Jankovici din Serbia, favorita 2. La 22 de ani, Caroline Garcia castiga al patrulea titlu din cariera si al doilea din acest sezon, dupa cel obtinut la Strasburg, in luna mai, pe zgura.

Ana Ivanovici, in finala la Roland Garros

Joi, 05 Iunie 2008, ora 20:25

Ana Ivanovici / Roland Garros

Tenismena Ana Ivanovici s-a calificat in finala celui de-al doilea turneu de Grand Slam al anului, la Roland Garros. Sarboaica s-a impus in semifinala in fata compatrioatei sale, Jelena Jankovici, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-4, urcand de altfel in fruntea ierarhiei tenisului feminin. In ultima faza a competitiei, Ana Ivanovici o va intalni pe rusoaica Dinara Safina, care s-a calificat dupa...

Fed Cup: Romania - Serbia (1 - 1)

Vineri, 01 Februarie 2008, ora 17:20

Cupa Romaniei / stiri Cupa Romaniei

Sorana Carstea a reusit sa o invinga vineri pe Jelena Jankovic cu scorul de 6-3, 3-6, 6-4, aducand egalitatea, dupa ce Monica Niculescu fusese invinsa in aceeasi zi de Ana Ivanovic. Partida decisiva de dublu se va disputa in cadrul aceleiasi zile, intre perechile Niculescu / Carstea si Ivanovic / Jankovic, invingatoarele partidei urmand a juca play-off-ul pentru barajul Grupei Mondiale.

Fed Cup: Monica Niculescu, invinsa de Ana Ivanovic

Vineri, 01 Februarie 2008, ora 14:11

Ana Ivanovici / Jelena Jankovic

Monica Niculescu a fost invinsa vineri, in cadrul primei intalniri din Fed Cup, de catre Ana Ivanovic, adversara de lux, asa cum a fost supra-numita de mass-media, care s-a impus cu scorul de 5-7, 6-4, 7-5. Romanca i-a pus mari probleme sarboaicei si a avut chiar 40-0 pe serviciul sau, dar nu a reusit sa se concentreze indeajuns, pana la finalul intalnirii. Tot vineri, se vor intalni...