Anderlecht face un pas urias catre titlu in Belgia, dupa victoria cu marea rivala

Duminica, 23 Aprilie 2017, ora 20:52
7127 citiri

Anderlecht Bruxelles, echipa romanilor Chipciu si Stanciu, a castigat marele derbi al Belgiei cu Club Brugge, din play-off, facand un pas urias catre titlu.

Scorul a fost 2-0 pentru trupa in alb si violet, care a marcat golurile prin Dendoncker si Mbodji, in minutele 21 si 34. Brugge a avut un om eliminat in minutul 45, pe Vormer, pentru cumul de cartonase galbene.

Chipciu a fost titular la gazde si a ratat o buna ocazie de gol in prima repriza. El a terminat meciul ca integralist, in timp ce Stanciu la gazde si Rotariu la Brugge au ramas pe banca de rezerve.

In clasament, Anderlecht s-a dus acum la 9 puncte distanta de Brugge, care e pe 3 in play-off, cu 32 de puncte. Pe doi este Gent, cu 33 de lungimi, in timp ce lidera are 41 de puncte.

Mai sunt totusi 6 meciuri de jucat in play-off-ul din Belgia, asa ca situatia e totusi inca departe de a fi 100 la suta jucata.

Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
#Anderlecht pas urias titlu Belgia, #Anderlecht poate lua titlu, #Anderlecht bate Brugge mare derbi , #stiri Anderlecht