Andreea Mitu, eliminata de la Roland Garros

Luni, 01 Iunie 2015, ora 18:31
23791 citiri

Andreea Mitu a fost eliminata luni in optimile de finala ale turneului de Grand Slam de la Roland Garros.

Tenismena noastra a fost invinsa de belgianca Alison Van Uytvanck in doua seturi, scor 1-6, 3-6.

O ora si 10 minute a durat intalnirea dintre jucatoarele clasate pe locurile 100 (Andreea), respectiv 92 (Alison).

Belgianca a avut un inceput de partida excelent si, dupa numai 15 minute, conducea cu 5-0. Andreea a reusit sa-si faca serviciul, dar Van Uytvanck s-a impus cu 6-1 in doar 26 de minute.

Setul doi a fost mult mai echilibrat, dar serviciul excelent al belgiencei nu i-a lasat nicio sansa sportivei noastre.

O infrangere categorica, dar o performanta remarcabila pentru tanara noastra sportiva, care s-a facut cunoscuta la aceasta editie a Openului Frantei.

Pentru prezenta in optimi, Andreea va primi 240 de puncte in ierarhia WTA si un cec in valoare de 145.000 de euro.

67 e pozitia pe care Andreea Mitu o va ocupa in clasamentul WTA de saptamana viitoare.

Romania a ramas astfel fara nicio reprezentanta in proba de simplu a turneului de la Paris.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Andreea Mitu si belgianca Alison Van Uytvanck, din optimile de finala ale turneului de Grand Slam de la Roland Garros.

Desfasurarea intalnirii:

Andreea Mitu - Alison Van Uytvanck 1-6, 3-6

setul II:

- Break Alison Van Uytvanck si belgianca merge in sferturi.

- Belgianca salveaza doua mingi de break si se apropie de victorie.

- Andreea se tine aproape de belgianca, dar are nevoie de un break.

- Van Uytvanck isi face serviciul si se desprinde la 4-2.

- Break pentru Van Uytvanck.

- Game pentru belgianca si scorul devine egal, 2-2.

- Andreea joaca mult mai bine in acest set II si reuseste sa-si castige serviciul fara probleme.

- Tenismena noastra are 4 mingi de break, dar belgianca le salveaza si isi face serviciul.

- Game pentru Andreea.

- Andreea incepe la serviciu acest set doi.

setul I:

- Andreea are o minge de break, insa belgianca revine si castiga foarte usor primul set, in doar 26 de minute.

- Un prim game pentru tenismena noastra.

- Game Van Uytvanck si scorul devine 5-0 in acest prim set.

- Inceput excelent de meci pentru jucatoarea din Belgia, care face un nou break.

- Inca un game in contul lui Van Uytvanck, care se desprinde la 3-0.

- Break reusit de belgianca.

- Primul game al meciului e castigat de Van Uytvanck.

- Belgianca va servi prima.

ora 17:22 - STARTUL PARTIDEI

ora 17:05 - Intalnirea dintre Sara Errani si Julia Goerges s-a incheiat cu victoria jucatoarei din Italia, scor 6-2, 6-2. In aproximativ 15 minute va incepe disputa dintre Andreea Mitu si Alison Van Uytvanck.

ora 16:56 - Partida va incepe dupa terminarea intalnirii dintre Sara Errani si Julia Goerges. In acest moment, scorul este 6-2, 4-2 in favoarea italiencei.

INFO: Andreea Mitu ocupa locul 100 in ierarhia WTA, in timp ce Alison Van Uytvanck se afla pe pozitia 92.

INFO: Va fi pentru a treia oara cand cele doua jucatoare se vor intalni. Dupa doua dispute, scor e egal, 1-1:

2012, Ankara: 7-5, 4-6, 6-3 pentru Andreea;

2013, Olomuc: 6-2, 7-5 pentru Alison.

INFO: In runda precedenta, Andreea a eliminat-o pe italianca Francesca Schiavone, scor 7-5, 6-4, in timp ce Alison a trecut de frantuzoaica Kristina Mladenovic, scor 6-4, 6-1.

Roland Garros 2015 are loc in perioada 24 mai - 7 iunie.

AUR și partidul lui Șoșoacă, în scădere, în intenția de vot la alegerile europarlamentare. Cum arată topul, cu mai puțin de două luni înainte de alegeri SONDAJ
Alianţa PSD-PNL este creditată că 46,6% din intenţiile de vot la alegerile europarlamentare, AUR cu 16,7%, iar Alianţa Dreapta Unită cu 13,8%, conform unui sondaj realizat de INSCOP în luna...
Efectul renunțării coaliției la medicului Cârstoiu: Gabriela Firea va candida la București din partea PSD. PNL va merge separat cu Sebastian Burduja la alegeri
PSD şi PNL au decis să candideze separat la Primăria Capitalei. Coaliția de guvernare a renunțat luni seara, 22 aprilie, la candidatura lui Cătălin Cîrstoiu. Gabriela Firea şi Sebastian...