Primul titlu după doi ani pentru rebela tenisului românesc. Ce s-a întâmplat în finală

Luni, 23 Ianuarie 2023, ora 13:41
2809 citiri
Andreea Prisecariu (dreapta)

Andreea Prisăcariu a câştigat turneul W40 Monastir, Magic Tour, inclus în circuitul ITF, în proba de dublu, alături de Sada Nahimana (Burundi).

Cele două jucătoare au învins în finală, scor 7-5, 6-4, perechea Alena Fomina-Klotz/Iryna Shymanovich, principalele favorite ale turneului din Tunisia, care a avut loc în perioada 16-22 ianuarie 2023.

Andreea Prisăcariu, cunoscută mai degrabă pentru comportamentul său non-conformist, fiind considerată rebela tenisului românesc, a obţinut primul titlu după doi ani şi al 12-lea al carierei în circuitul ITF, jucătoarea din Iaşi având în palmares 8 trofee la dublu şi 4 la simplu.

În primul tur, Andreea Prisăcariu (care în urmă cu un an a făcut parte din lotul echipei României pentru Billie Jean King Cup) şi partenera sa au trecut în primul tur de japonezele Nagi Hanatani şi Sakura Hosogi, cu 6-0, 6-1, apoi de Oana Gavrilă (România)/Sapfo Sakellardi (Grecia), cu 6-4, 6-2, iar în semifinale de Sijia Wei (China)/Priska Madelyn Nugroho (India), favoritele numărul 3 ale turneului, cu 3-6, 6-4, 10-5.

Bucurie nebună la Inter Milano. Fotbaliștii au dansat pe manele românești VIDEO
Inter Milano a cucerit al 20-lea titlu de campioană a Italiei din istoria sa, după ce a reuşit să o învingă la limită, cu scorul de 2-1, pe marea sa rivală AC Milan, luni seara, în...
Meci fabulos în semifinala Cupei Angliei. Ce-a pățit Manchester United, după ce a condus cu 3-0 contra unei echipe din liga a doua
Echipa engleză Manchester United s-a calificat în finala Cupei Angliei, după ce a învins-o la lovituri de departajare pe divizionara secundă Coventry City, scor 4-2. În timpul regulamentar,...