Raducioiu prezinta marea greseala comisa de Iordanescu la Mondialul din '94

Joi, 19 Octombrie 2017, ora 10:46
6594 citiri

Fostul mare atacant roman, Florin Raducioiu, a vorbit despre marea greseala facuta de antrenorul Anghel Iordanescu la Campionatul Mondial din 1994.

Raducioiu sustine ca la meciul cu Suedia, din sferturile de finala ale Mondialului american, "Generalul" ar fi trebuit sa schimbe portarul inaintea penaltiurilor deoarece Prunea era vizibil afectat de golul incasat in prelungiri.

"Daca Iordanescu l-ar fi schimbat pe Prunea inainte de executarea loviturilor de departajare, sunt convins ca Stelea ar fi aparat cel putin doua lovituri de la 11 metri.

Florin, din pacate, psihic era total daramat. A fost o greseala a lui Iordanescu, care, cred eu, ca n-a mai inteles nimic. Aici s-a pierdut meciul acela", a spus Florin Raducioiu pentru Telekomsport.ro.

Nationala Romaniei a fost eliminata de Suedia in sferturile de finala ale Cupei Mondiale din 1994 la capatul unei partide dramatice.

A fost 1-1 la finalul celor 90 de minute regulamentare, cu un gol marcat de Raducioiu in minutul 88, iar in prelungiri s-a mai marcat de doua ori, Prunea gresind grav dupa ce "tricolorii" au reusit sa preia conducerea.

La penaltiuri, Suedia s-a impus cu 5-4 si s-a calificat in semifinale.

Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...
#Raducioiu Iordanescu FRF, #Romania nationala Mondial 1994, #Iordanescu Prunea Mondial 1994 , #nationala