Anglia va juca cu Franța în sferturile de finală la Mondial. Englezii s-au calificat lejer după victoria cu Senegal

Duminica, 04 Decembrie 2022, ora 22:57
10275 citiri
Anglia . Foto: Facebook / England football team

Echipa naţională a Angliei a învins duminică, scor 3-0, echipa Senegalului în optimile Cupei Mondiale. Englezii vor întâlni Franţa în sferturile de finală.

Anglia a deschis scorul în minutul 39, prin Jordan Henderson, din pasa lui Bellingham. În al treilea minute de prelungire al primei reprize Foden a trimis către Kane şi acesta a înscris pentru 2-0. Tot Foden a pasat decisiv şi lui Bykayo Saka, la cel de-a treilea gol englez, din minutul 57.

ANGLIA: Pickford - Walker, Stones (Dier 76), Maguire, Shaw - Rice, Henderson (K. Phillips 82), Bellingham (Mount 76) – Saka (Rashford 65), Kane, Foden (Grealish 65). SELECŢIONER: Gareth Southgate

SENEGAL: E. Mendy - Sabaly, Koulibaly, Abdou Diallo, Jakobs (Ballo 84) - Ismaila Sarr, N. Mendy, Ciss (Pape Gueye 46), Diatta (Pape Sarr 46) - Ndiaye (Dieng 46) - Dia (Diedhiou 72). SELECŢIONER: Aliou Cisse

Cartonaşe galbene: Koulibaly 76

Arbitri: Ivan Barton (El Salvador) - David Jonathan (El Salvador), Katie Nesbitt (SUA) - Said Martinez (Honduras)

Armele inovatoare ale industriei franceze de apărare care vor fi testate în Ucraina
Noile arme ale industriei franceze de apărare, mai ales cele anti-dronă, vor fi testate în timpul operațiunilor de apărare din Ucraina. Forțele Armate ale Ucrainei ar putea avea nevoie de...
Țara europeană în care retailerii vor fi obligați să informeze cumpărătorii că au micșorat dimensiunea produselor, dar nu le-au scăzut prețul
Retailerii francezi vor trebui să informeze cumpărătorii atunci când dimensiunea produselor a fost micşorată fără o reducere corespunzătoare a preţurilor, în efortul de a combate...
#anglia, #senegal, #Campionatul Mondial de Fotbal Qatar, #Franta , #Campionatul mondial 2022