Reacția primarului din Sfîntu Gheorghe după scandările anti-maghiare ale suporterilor olteni

Luni, 30 Ianuarie 2023, ora 08:20
3586 citiri
Antal Arpad e primarul din Sf. Gheorghe FOTO facebook

Arbitrul Andrei Chivulete a oprit meciul dintre Sepsi Sf. Gheorghe și FCU Craiova, scor 0-0, în minutul 25 al primei reprize.

Ce s-a întâmplat? Mai multe scandări rasiste, xenofobe, s-au auzit din sectorul în care stăteau fanii echipei FCU Craiova.

Arbitrul Andrei Chivulete a oprit meciul, apoi a decis să trimită echipele la vestiare.

Meciul s-a reluat după 10 minute, însă fanii olteni au continuat cu scandările xenofobe, iar Chivulete a oprit meciul definitiv!

Antal Arpad, primar în Sfântu Gheorghe din 2008, a luat și el atitudine după scandalul de xenofobie din urbea pe care o conduce.

„Modul în care suporterii extremiști își bat joc de fotbal și de sport prin comportamentul lor de ură necalificată față de maghiari este intolerabil și inacceptabil.

Totuși, astăzi, pentru prima dată, s-a luat în sfârșit decizia corectă, care cred că este o decizie foarte importantă și bună: arbitrul a oprit meciul din cauza manifestărilor antimaghiare.

Problema va fi evaluată în continuare de către Comisia de Disciplină a Federației, pe baza raportului arbitrului. Rezultatul ar trebui să fie 3-0 în favoarea noastră!”, a scris Antal Arpad pe contul personal de Facebook.

Un mare oraș din Italia vrea să interzică înghețata și pizza după miezul nopții. Care este motivul deciziei controversate
Un oraș italian este gata să interzică gustările de la miezul nopții, printre acestea: înghețata și pizza. Autoritățile propun chiar o nouă lege pentru a interzice aceste plăceri. Dacă...
Anunțul făcut de primarul din Galați, alături de Dorinel Munteanu: ”Se va ridica la suma de 100 de milioane de euro”
Primarul oraşului Galaţi, Ionuţ Pecheanu, a anunţat, luni, într-o conferinţă de presă, începerea studiului de fezabilitatea în vederea construirii unui stadion de 25-30.000 de locuri, pe...
#Antal Arpad, #sf gheorghe, #primar, #reactie, #unguri, #maghiari , #stiri fotbal