Ce-a fost asta? Suporterii gazdelor au plecat de la pauză după un rezultat șoc în Premier League

Luni, 12 Februarie 2024, ora 06:49
2584 citiri
Arsenal a învins cu 6-0

Formaţia Arsenal Londra a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 6-0, echipa West Ham, într-un meci din etapa a 24-a a campionatului Angliei.

Golurile au fost marcate de Saliba ’32, Saka ’41 (penalti), ’63, Magalhaes ’44, Trossard ‘45+2 şi Riice ’65.

La 4-0 pentru Arsenal la pauză, mulți dintre suporterii ciocănarilor au les să plece de la stadion.

Este cea mai grea înfrângere a echipei West Ham pe teren propriu în Premier League şi cea mai grea din toate timpurile, alături de înfrângerea cu 8-2 în faţa lui Blackburn în sezonul 1963-64.

Pentru Arsenal este cea mai mare categorică victorie într-un meci de campionat în deplasare şi prima la o astfel de diferenţă de după victoria cu 7-1 în faţa lui Aston Villa, în decembrie 1935.

Tot duminică, Manchester United a învins în deplasare Aston Villa, scor 2-1. Au marcat Hojlund ’17 şi McTominay ’86 pentru United, respectiv Luiz ’67 pentru Aston Villa.

Partida Crystal Palace – Chelsea este programată luni.

Quarterly Report - evenimentul #1 pentru companii la BVB

Cine e miliardarul care îl vrea antrenor la echipa lui pe Zidane
Miliardarul britanic Jim Ratcliffe, noul acţionar al clubului de fotbal Manchester United, doreşte să-l numească pe francezul Zinedine Zidane în postul de antrenor, în locul olandezului Erik...
Pleacă de la Manchester United în MLS. Pierdere pentru englezi
Eric Ramsay, antrenorul secund al lui Erik ten Hag la Manchester United, va părăsi Anglia pentru a deveni tehnicianul formaţiei Minnesota United în Major League Soccer (MLS). Tehnicianul în...
#Arsenal Londra, #West Ham United, #manchester united, #Aston Villa Premier League rezultate , #Premier League