Arsenal a murit frumos pe Emirates. Milan, in sferturile Champions League

Marti, 06 Martie 2012, ora 23:41
5592 citiri

AC Milan s-a calificat in faza sferturilor de finala ale Ligii Campionilor dupa o "dubla" senzationala cu Arsenal. Londonezii au murit frumos pe Emirates, fiind pe punctul de a intoarce acel 0-4 din meciul tur. Partida de la Londra s-a incheiat cu scorul de 3-0 si "tunarii" isi iau la revedere de la Europa.

Elevii lui Arsene Wenger au inceput disputa cu Milan gandindu-se mai mult la o revansa, dupa umilinta de la Milano, decat la o calificare fantastica. Englezii au lasat deoparte orice intentie defensiva si s-au aruncat in atac inca din primele minute, fiind rasplatiti cu un gol in chiar debutul partidei.

Koscielny a deschis scorul in minutul 6, reluand in plasa un balon trimis bine din corner de pustiul Chamberlain. Londonezii au continuat sa preseze poarta veteranului Abbiati, insa Van Persie a fost blocat de experimentatul goalkeeper de trei ori.

Portatul lui Milan nu a mai avut ce face in minutul 26, atunci cand Thiago Silva a incercat sa respinga un balon din propriul careu, insa l-a trimis pana in gheata lui Rosicky, cehul marcand cu un sut plasat.

La 2-0 gazdele au inceput sa viseze ca pot realiza minunea, apsand parca si mai tare pe acceleratie.

In finalul primei parti Chamberlain a scos o lovitura de la 11 metri dupa ce a fost faultat de Nocerino si Mesbah iar Robin Van Persie a transformat impecabil.

Milan a iesit insa de la cabine, dupa pauza, mult schimbata in bine, punand reale probleme la Londra. Cursul jocului s-a schimbat complet, cele doua formatii fortand, fiecare, marcarea golului izbavitor. Asa s-a ajuns la un meci pe contre, cu o multime de faze de poarta.

Arsenal a irosit ocazia unui 4-0 incredibil in minutul 60, atunci cand Gervinho si Van Persie l-au luat la tinta pe Abbiati. A urmat Milan, care a irosit mari oportunitati de gol prin Ibrahimovici, El Sharaawy si, mai ales, Nocerino.

Partida de la Londra s-a terminat pana la urma "doar" 3-0, italienii reusind sa se impuna in ultimele 20 de minute, cand au controlat jocul si au evitat primirea golului cu numarul 4. Astfel, Milan s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

Partida Arsenal - Milan a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii:

Final de meci !!! AC Milan se califica in sferturile Champions League !!!

Schimbare Milan: Bonera intra in locul lui Mesbah.

Schimbare Arsenal: Park intra in locul accidentatului Walcott.

Min.77 Cartonas galben si pentru Rosicky.

Min.76 OCAZIE COLOSALA MILAN !!! Nocerino nu reuseste sa trimita in poarta lui Arsenal din 2 metri!

Min.75 Szczesny reuseste sa respinga un sut foarte but expediat de Ibrahimovici.

Schimbare Arsenal: Chamakh intra in locul lui Chamberlain.

Min.71 Vermaelen si Mexes se ciocnesc la mijlocul terenului si au nevoie de ingrijiri medicale.

Schimbare Milan: Aquilani intra in locul lui El Sharaawy.

Min.69 "Micul faraon" El Sharaawy ia o actiune pe cont propriu, ajunge pana in apropierea careului advers, insa sutul este retinut in doi timpi de Szczesny.

Min.62 Ocazie mare si pentru Milan, Ibrahimovici trimitand pe langa poarta dupa o gafa a lui Szczesny.

Min.59 OCAZIE MONUMENTALA ARSENAL !!! Gervinho suteaza, dar Abbiati respinge cu piciorul, mingea ajunge la Van Persie insa portarul lui Milan retine si "scarita" olandezului !!!

Min.56 Cartonas galben si pentru Song dupa un fault la Ibrahimovici.

Min.53 Ocazie mare pentru Milan, insa Szczesny intervine bine in fata lui Ibrahimovici.

Min.50 Se joaca pe contre in acest debut de repriza, Milan pare ca si-a revenit.

A inceput repriza secunda !!!

_________

Finalul primei reprize !!!

Min.45 El Sharaawy rateaza o ocazie uriasa pentru Milan.

Min.43 GOOOL ARSENAL !!! Van Persie transforma impecabil penaltiul!

Min.42 Penalti pentru Arsenal! Chamberlain este faultat in careul lui Milan de Mesbah si Nocerino si arbitrul arata punctul de la 11 metri.

Min.31 Arsenal are initiativa si posesia, Milan dand o replica destul de palida pe Emirates.

Min.25 GOOOL ARSENAL !!! Greseala mare a lui Thiago Silva, care a respins un balon in gheata lui Rosicky, cehul executandu-l scurt pe Abbiati.

Min.19 Abbiati scoate excelent, de la vinclu, un balon sutat de Van Persie.

Min.17 Inca o ocazie mare pentru Arsenal, acelasi Van Persie fiind blocat bine de Abbiati.

Min.15 Cartonas galben pentru Gibbs dupa un fault la El Sharaawy.

Min.10 Ocazie buna pentru Arsenal! Walcott a scapat in banda dreapta, a pasat frumos in careul advers pentru Van Persie, insa sutul olandezului a fost blocat de Abbiati.

Min.6 GOOOL ARSENAL !!! Koscielny inscrie cu o lovitura de cap din centrarea lui Chamberlain! Debut perfect de meci pentru "tunari".

Min.5 Cartonas galben pentru Van Bommel si olandezul va lipsi in primul meci din sferturi, daca Milan se va califica.

Min.1 A inceput meciul !!!

ARSENAL: Szczesny - Sagna, Vermaelen, Koscielny, Gibbs - Rosicky, Song, Gervonho - Chamberlain, Van Persie, Walcott.

Rezerve: Fabianski, Djourou, Jenkinson, Miquel, Ozyakup, Park Ju-Young, Chamakh.

Antrenor: Arsene Wenger.

AC MILAN: Abbiati - Abate, Mexes, Thiago Silva, Mesbah - Van Bommel, Nocerino, Emanuelson - El Sharaawy, Ibrahimovici, Robinho.

Rezerve: Amelia, Roma, Zambrotta, Bonera, Yepes, Aquilani, Ganz.

Antrenor: Massimiliano Allegri.

INFO: In tur, italienii s-au impus pe San Siro cu un categoric 4-0.

De ce insistă PSD pe modificarea Constituției privind alegerea președintelui și ce riscuri sunt ignorate. „Frustrare și tehnică de negociere”
Încă din primele zile în care se năștea noua coaliție formată din PSD, PSD și UDMR, social-democrații au lansat în spațiul public ideea unei reforme constituționale, precum și o...
Kelemen Hunor, despre încrederea între membrii coaliției: ”Suntem pe un drum bun, dar nu așteptați minuni”
Liderul UDMR Kelemen Hunor susține că relația între membrii coaliției de guvernare este la început de drum. Președintele UDMR a spus marți seara că a propus coaliției instituirea unei...