Arsenal a castigat Cupa Angliei

Sambata, 27 Mai 2017, ora 21:28
5436 citiri

Arsenal Londra a castigat sambata seara Cupa Angliei.

In finala de pe Wembley, disputata in fata a 89.472 spectatori, tunarii au invins-o pe Chelsea Londra cu 2-1, la capatul unei partide extrem de spectaculosa si controversata.

La doar 4 minute de la startul meciului, Alexis Sanchez a deschis scorul cu un sut din interiorul careului, dupa o faza la care "albastrii" au cerut hent si offside!

Arsenal a continua repriza in atac si a avut mai multe ocazii importante pana la pauza, dar n-a mai reusit sa inscrie.

In partea secunda, campioana Angliei a cautat golul egalizator, dar din minutul 68 a ramas in 10 jucatori, dupa ce Victor Moses a primit cel de-al doilea cartonas galben pentru o simulare in careu.

Desi in inferioritate numerica, trupa lui Conte a reusit sa egaleze 8 minute mai tarziu, cand Costa l-a invins pe Ospina cu un sut din interiorul careului.

Egalitate a durat insa doar 3 minute, pentru ca Aaron Ramsey a reluat excelent cu capul la o centrare a lui Giroud, iar Courtois n-a mai avut replica.

ARSENAL: Ospina - Holding, Mertesacker, Monreal - Bellerin, Ramsey, Xhaka, Chamberlain (Coquelin '83) - Ozil, Welbeck (Giroud '78), Sanchez (Elneny '90).

Antrenor: Arsene Wenger.

CHELSEA: Courtois - Azpilicueta, Luiz, Cahill - Moses, Matic (Fabregas '62), Kante, Alonso - Pedro (Willian '72), Costa (Batshuayi '88), Hazard.

Antrenor: Antonio Conte.

E cea de-a 13-a Cupa a Angliei cucerita de Arsenal.

Quarterly Report - Editia 4

Cine sunt candidații pentru Primăria Sectorului 5. Cea mai mare șpagă din istoria DNA, un fost concurent la „Vara Ispitelor” și un supraviețuitor de la Colectiv
Partidele și alianțele electorale au avut timp până marți, 30 aprilie, ora 23:59, să-și depună candidaturile pentru primării și consilii județene. Pentru Primăria Sectorului 5 al...
Traian Băsescu explică importanța alegerilor europarlamentare. „Dacă vrem un președinte al Comisiei care să nu mai facă trăsnăi cu vaccinurile, nu votăm PSD şi PNL”
Fostul preşedinte Traian Băsescu a afirmat că, dacă vrem ca Ursula von der Leyen să rămână preşedintele Comisiei Europene, atunci votăm PNL şi PSD. El a adăugat că, dacă vrem un...
#Arsenal castigat Cupa Angliei, #Arsenal Chelsea finala Cupa , #stiri Arsenal Londra