Arsenal, victorie zdrobitoare in Supercupa Angliei

Duminica, 10 August 2014, ora 19:46
2176 citiri

Arsenal a cucerit Supercupa Angliei dupa o victorie zdrobitoare in fata celor de la Manchester City, scor 3-0, pe Wembley.

Golurile au fost marcate de Cazorla, in minutul 21, Ramsey in minutul 42 si de Giroud, in minutul 60.

Maniera categorica in care Arsenal a castigat acest trofeu lasa sperante importante fanilor sai, in ce priveste viitorul sezon, chiar daca la City au lipsit multi oameni de baza, printre care Hart, Kompany, Aguero, Zabaleta, Lampard sau Negredo.

Astfel, Arsenal cucereste al doilea trofeu major in 4 luni, dupa ce avusese un rastimp de 9 ani consecutivi in care nu se apropiase de vreun succes.

Londonezii ajung la 89 de victorii in meciurile directe cu City, dar si la a 13-a Supercupa a Angliei din palmares.

Ultima fusese cucerita in 2004, acum fix 10 ani.

Arsenal: Szczesny - Debuchy, Koscielny, Chambers, Gibbs - Arteta, Wilshere, Ramsey - Alexis Sanchez, Cazorla, Sanogo.

Antrenor: Arsene Wenger.

Manchester City: Caballero - Clichy, Boyata, Nastasic, Kolarov - Navas, Fernando, Toure, Nasri - Jovetic, Dzeko.

Antrenor: Manuel Pellegrini.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#arsenal castiga supercupa angliei, #arsenal victorie zdrobitoare city, #arsenal bate city cronica supercupa , #stiri Arsenal Londra