Arsenal rămâne lider în Premier League după o răsturnare de scor uluitoare

Sambata, 04 Martie 2023, ora 20:06
2297 citiri
Reiss Nelson

Echipa engleză Arsenal Londra a învins greu sâmbătă, pe teren propriu, formaţia Bournemouth, scor 3-2, cu un gol marcat în minutul 90+7.

Arsenal a avut un meci dificil pe Emirates Stadium, cu Bournemouth, în etapa a 26-a din Premier League. Oaspeţii, care ocupă penultimul loc în clasament, au condus cu 2-0, prin golurile marcate de Philip Billing, în primul minut, şi Marcos Senesi, în minutul 57.

Londonezii au egalat în numai opt minute. Mai întâi a a înscris Thomas Partey (min. 62), apoi a egalat Ben White (min. 70), din pasa lui Reiss Nelson. Acelaşi Reiss Nelson a înscris golul victoriei gazdelor în minutul 90+7, cu un şut cu piciorul stâng.

Victoria o păstrează pe Arsenal în postura de lider al Premier League, cu 63 de puncte, cu cinci mai multe decât ocupanta locului secund, Manchester City.

Rezultatele înregistrate sâmbătă, în etapa a 26-a din Premier League:

Arsenal Londra – Bournemouth 3-2 (Partey 62, Ben White 70, Reiss Nelson 90+7 / Billing 1, Senesi 57);

Aston Villa – Crystal Palace 1-0 (Joachim Andersen 27 autogol);

Brighton – West Ham United 4-0 (Mac Allister 18 penalti, Veltman 51, Mitoma 69, Welbeck 89);

Chelsea – Leeds United 1-0 (Chilwell 53);

Wolverhampton – Tottenham 1-0 (Adama Traore 82).

Arsenal și-a distrus rivala în derby, iar lupta pentru titlu în Premier League devine pasionantă
Formaţia Arsenal a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 5-0, echipa Chelsea, în meci restanţă din etapa a 29-a a campionatului Angliei. Pentru Arsenal au marcat Trossard, în...
Schimbare de lider în Premier League. Echipa care a pus presiune pe Manchester City
Arsenal Londra a preluat pentru moment poziţia de lider în Premier League după victoria cu 2-0 obţinută sâmbătă seara în deplasare, în faţa lui Wolverhampton, în etapa a 34-a....