Arsenal nu iartă pe nimeni în campionatul Angliei. Victorie la scor pentru "tunari"

Sambata, 01 Aprilie 2023, ora 19:52
1781 citiri
Arsenal e lider în Premier League FOTO facebook

Echipa engleză Arsenal Londra a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 4-1, formaţia Leeds United, într-un meci din etapa a 29-a a Premier League.

Arsenal a controlat meciul şi a deschis scorul în prima repriză, când Gabriel Jesus a

transformat un penalti acordat de arbitrul Darren England. Imediat după pauză, Ben White a înscris în minutul 47, iar Gabriel Jesus a reuşit dubla în minutul 55, ducând scorul la 3-0. Chiar dacă Rasmus Kristensen a redus din diferenţă în minutul 76, „tunarii” au refăcut diferenţa de trei goluri prin Granit Xhaka, în minutul 84.

Arsenal are 72 de puncte şi este lider în Premier League, Leeds United se află pe locul 16, cu 26 de puncte.

Rezultatele înregistrate sâmbătă, în etapa a 29-a din Premier League:

Manchester CityFC Liverpool 4-1 (Julian Alvarez 27, De Bruyne 46, Ilkay Gundogan 53, Grealish 74 / Salah 17);

Arsenal Londra – Leeds United 4-1 (G. Jesus 35 penalti, 55, White 47, Xhaka 84 / Kristensen 76);

Bournemouth – Fulham 2-1 (Tavernier 50, Solanke 79 / A. Pereita 16);

Brighton – Brentford 3-3 (Mitoma 21, Welbeck 28, Mac Allister 90 penalti / P. Johnson 10, Toney 22, Pinnock 49);

Crystal Palace – Leicester City 2-1 (Iversen 59 penalti, Mateta 90+4 / R. Pereira 56);

Nottingham Forest – Wolverhampton 1-1 (B. Johnson 38 / Podence 83).

Schimbare istorică în regulamentul fotbalului englez
Federaţia Engleză de Fotbal a anunţat că din sezonul viitor se renunţă la reluarea meciurilor în caz de egalitate la finalul timpului regulamentar, începând din primul tur al Cupei...
Bayern Munchen va face totul pentru a încheia sezonul pe Wembley, a afirmat Tuchel
Bayern Munchen "va face totul pentru a încheia sezonul pe Wembley", a declarat antrenorul echipei Bayern Munchen, Thomas Tuchel, după calificarea formaţiei bavareze în semifinalele Ligii...