S-a decis titlul în Anglia! Arsenal, rezultat catastrofal pe teren propriu în fața echipei lui De Zerbi, fostul jucător de la CFR Cluj

Duminica, 14 Mai 2023, ora 20:44
4024 citiri
Arsenal a pierdut meciul cu Brighton

Echipa engleză Arsenal Londra a pierdut duminică, pe teren propriu, scor 0-3, în faţa formaţiei Brighton, într-un meci contând pentru etapa a 36-a din Premier League.

Brighton, echipa antrenată de fostul jucător al lui CFR Cluj, Roberto De Zerbi, a provocat surpriza etapei în Premier League învingând pe Arsenal Londra la scor de forfait, 3-0. După o primă repriză fără gol, oaspeţii au deschis scorul în minutul 51, prin Julio Enciso.

Brighton a mai înscris de două ori pe final de meci, prin Deniz Undav (min. 86) şi Pervis Estupinan (min. 90+6), iar Arsenal poate spune că a pierdut titlul cu două etape înainte de finalul campionatului, în condiţiile în care se află pe locul secund, la cinci puncte distanţă de lider, Manchester City, care are şi un meci mai puţin disputat.

Brighton ocupă ultimul loc de cupe europene, al 6-lea, cu 58 de puncte.

Arsenal și-a distrus rivala în derby, iar lupta pentru titlu în Premier League devine pasionantă
Formaţia Arsenal a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 5-0, echipa Chelsea, în meci restanţă din etapa a 29-a a campionatului Angliei. Pentru Arsenal au marcat Trossard, în...
Schimbare de lider în Premier League. Echipa care a pus presiune pe Manchester City
Arsenal Londra a preluat pentru moment poziţia de lider în Premier League după victoria cu 2-0 obţinută sâmbătă seara în deplasare, în faţa lui Wolverhampton, în etapa a 34-a....
#arsenal, #Brighton, #de zerbi, #arteta, #manchester city, #premier league , #Premier League